Menu

Sprievodca pre rodičov detí škôlkarov

Pridané 13.4.2020 09:05:55 Počet zobrazení 6895

Dnes sa pozrieme na naše tipy na hry a hračky podľa oblastí rozvoja pre deti od 3 do 5 rokov. Venujeme sa motorike, reči a komunikácii ale napríklad aj logickému mysleniu. Aktivity by sme mali počas dňa striedať tak, aby sa deti všestranne rozvíjali.

Sprievodca pre rodičov detí škôlkarov

Predškolský vek trvá od 3 do 6 rokov. Charakteristickým znakom tohto obdobia je uvoľňovanie viazanosti na rodinu. Dieťa je už dostatočne samostatné, preto nepotrebuje mať pri sebe neustály dozor dospelého. S mnohými vecami si samo poradí a pokiaľ nie, dokáže si prísť vypýtať radu či požiadať o pomoc. Začínajú prvé kamarátstva a byť súčasťou sociálnej skupiny začína byť veľmi dôležitým. Celkovo je toto obdobie plné komunikácie, nadväzovaním kontaktov v zmysluplných a rozvíjajúcich hrách.

Dnes sa pozrieme na naše tipy na hry podľa oblastí rozvoja pre deti od 3 do 5 rokov, obdobiu 5 až 6 rokov sa budeme v samostatnom článku.

Oblasť motoriky

Kvalita pohybu a jeho koordinácie sa v tomto období zdokonaľuje aj napriek tomu, že svalstvo dieťaťa je relatívne slabo vyvinuté a nervová sústava nestála. Pohyby sa postupne spresňujú, dieťa dokáže napodobňovať športové aktivity. Je to výborný čas začať s realizáciou niektorých športov, napríklad aj bicyklovania. Spomínaná koordinácia sa začína prejavovať aj v sebaobslužných činnostiach, v samostatnosti v hygiene, pri upratovaní svojich hračiek ale aj pri manipulačných a konštrukčných aktivitách.

Naše tipy na rozvoj hrubej motoriky:

https://www.vnimavedeti.sk/c/hrame-sa-vonku/kolobezky-a-trojkolky  - pozrite si ponuku našich kolobežiek a odrážadiel, ktoré položia základy správnej koordinácii tela
https://www.vnimavedeti.sk/p/339/lopta-twist  - lopta na gumenej šnúrke, ktorá zabezpečí, že sa k dieťaťu vždy vráti
https://www.vnimavedeti.sk/p/1689/farebny-bowling - farebný bowling z mäkkého materiálu, veselá športová hra
https://www.vnimavedeti.sk/p/585/magneticka-stavebnica-powerclix-solid-44 - magnetická stavebnica s veľkou variabilitou a nádhernými sýtymi farbami

farebný bowling

Jemná motorika, tzn. motorika svalov rúk a prstov naberá postupne na kvalite. Dieťa by samo malo vyhľadávať skrutkovanie, navliekanie, prevliekanie, stavanie kociek, rôzne mozaiky. Tieto hry okrem jemnomotorických zručností rozvíjajú vizuomotoriku (koordináciu oko – ruka), sústredenie a pozornosť.

Naše tipy na rozvoj jemnej motoriky:
https://www.vnimavedeti.sk/p/980/prevliekanie-s-indianmi - hra na prevliekanie s farebnými šnúrkami a pestrými obrázkami
https://www.vnimavedeti.sk/p/1311/zvieratka-na-snurke - navliekanie drevených zvieratiek podľa fantázie alebo podľa vopred určeného poradia, ktoré mu znázornite pomocou priložených obrázkov
https://www.vnimavedeti.sk/p/897/zvieratka-so-skrutkami-dzungla - pohyb zápästia je veľmi tiež veľmi dôležité trénovať, nápomocná bude táto hra so skrutkami
https://www.vnimavedeti.sk/p/1033/mozaika-korytnacka - veľké farebné kolieska, ktoré deti vkladajú na obrázkové kartónové predlohy s peknými obrázkami. Ideálna prvá bezpečná mozaika pre deti od 2 rokov.  
https://www.vnimavedeti.sk/p/1572/ucim-sa-s-mozaikou - až 675 farebných hríbikov a 10 predlôh s obrázkami, to všetko v praktickom kufríku, ktorý si dieťa zoberie kamkoľvek
https://www.vnimavedeti.sk/p/1587/cervena-magneticka-mozaikova-tabulka-mala - magnetické pero a tabuľka, ktorá skrýva malé magnetické guľôčky. Po prejdení pera po povrchu tabuľky sa magnetické guľôčky objavia v jamkách tabuľky.
https://www.vnimavedeti.sk/p/948/maly-majster-kreativny-set - set pre malých majstrov obsahuje návod na sedem rôznych modelov, konštrukčné diely a náradie so zaoblenými hranami. Celý set je z dreva a deti pri ňom strávia bez problémov aj pol dňa.

zvieratká so skrutkami malý majster

S rozvojom motoriky súvisí aj grafický prejav. Deti od čmáranín plynule prechádzajú do schopnosti zachytiť základné tvary a zjednodušenú skutočnosť. Často mávajú problém v úchope kresliaceho materiálu. Na konci tohto obdobia by dieťa malo preferovať štipkový (pinzetový) úchop, ktorý je možné trénovať aj výberom správneho kresliaceho materiálu.

https://www.vnimavedeti.sk/p/730/voskovky-crayon-rocks-vrecko-20-farieb - sú tvarované tak, aby posilnili detské svaly a podporili správny úchop ceruzky
https://www.vnimavedeti.sk/p/1060/trojhranne-voskovky - 12 farebných voskoviek v trojrannom tvare pre nácvik správneho úchopu
https://www.vnimavedeti.sk/p/197/voskovky-crayon-rocks-vrecko-32-farieb - kamienkové voskovky vo väčšom balení, ktoré naučia deti ako sa správne drží ceruzka

voskovky crayon rocks

Poznávanie sveta

Poznávanie sa v tomto veku prejavuje predovšetkým v tom, že dieťa sa snaží pochopiť pravidlá okolitého sveta. Je schopné stále lepšie rozpoznávať znaky predmetov, vníma však stále globálne a na základe emocionálneho zážitku. Pozornosť je ešte nestála, preto by hry a hračky mali byť dostatočne veľké, farebné či inak pútavé.

https://www.vnimavedeti.sk/p/899/popletene-zvieratka - dieťa kombinuje tri časti zvieratka, môže kombinovať množstvo variácií a naučí sa pritom základné farby a tvary každého zvieratka
https://www.vnimavedeti.sk/p/950/puzzle-povrchy - dieliky puzzle zobrazujú jednotlivé zvieratká a deti majú za úlohu priradiť zvieratká podľa sfarbenia ich povrchu tela na drevenú základňu
https://www.vnimavedeti.sk/p/1304/hladaj-cukriky - veselá spoločenská hra na učenie sa farieb, ale aj na tréning koncentrácie. Zažijete pri nej veľa zábavy!
https://www.vnimavedeti.sk/p/1485/farby-ovocia-a-zeleniny- drevená hra na triedenie predmetov (ovocia a zeleniny) podľa farieb. Vhodné ako pomôcka na získavanie novej slovnej zásoby.
https://www.vnimavedeti.sk/p/1660/drevene-domino-dopravne-prostriedky - domino z bukového dreva s modernými ilustráciami. Deti sa zábavnou formou naučia pomenovať dopravné prostriedky.
https://www.vnimavedeti.sk/p/1072/tvary-a-protiklady - encyklopédiu s otváracími okienkami a krásnymi reálnymi ilustráciami. Chceš sa dozvedieť, čo je veľké a čo malé, kde je hore a kde dole, čo je okrúhle a čo hranaté alebo kto je starý a kto mladý?
https://www.vnimavedeti.sk/p/919/magneticke-formy-a-tvary - dvanásť predlôh a 24 geometrických farebných tvarov umožňuje vytvárať rôzne obrázkové kompozície podľa predlôh - napr. lokomotíva, krhla, mačka, loď, alebo podľa vlastnej fantázie. Naučia sa pomenovať geometrické tvary zábavnou formou.

domino dopravné prostriedky farby ovocia a zeleniny

Tvorivosť

Hry by mala dieťaťu poskytovať dostatok možností k jeho tvorivosti, tzn. hra by nemala obsahovať len presné pravidlá a očakávať jasný výsledok. Pre učenie sa dieťaťa je podstatný proces hry a nie jej výsledok. Práve ten poskytuje možnosti, ako najlepšie využiť nápady a predstavivosť. Všetky expresívno-kreatívne hry s výtvarným či modelovacím materiálom sú výborným prostriedkom, ako upustiť svoju fantáziu. Podobné sú aj konštruktívne a stavebnicové hry.

https://www.vnimavedeti.sk/c/kreativita/modelovacia-hmota-mad-mattr - úžasná modelovacia hmota, ktorá sa tvaruje a vykrajuje veľmi ľahko. Spája v sebe "tekuté" vlastnosti kinetického piesku a modelovacej hmoty, ktorá nikdy nevysychá!
https://www.vnimavedeti.sk/p/877/morphun-junior-konstrukcie - stavebnica Morphun obsahuje 200 dielikov. Sada umožňuje poskladať niekoľko rôznych modelov. Zabaví všetky deti.
https://www.vnimavedeti.sk/c/stavebnice-a-hry1/gulockove-drahy-hubelino/drahy-hubelino - stabilné guľôčkové dráhy na princípe obľúbeného lega deťom otvoria neobmedzené možnosti pri stavbe vlastných dráh pre guľôčky. Tunely, mosty, lieviky, zákruty od výmyslu sveta, dokonalá cesta k vlastnej tvorivosti.
https://www.vnimavedeti.sk/p/258/kineticky-piesok-kinetic-sand-2-5-kg - nekonečné možnosti "tekutého" kinetického piesku podporia tvorivosť každého dieťaťa.

modelovacia hmota mad mattr guľôčková dráha Hubelino

Logické myslenie a problémové úlohy

Logické myslenie a riešenie problémov je možné cvičiť. Tieto mentálne aktivity je potrebné deťom ponúkať už pomerne skoro. Logické hry a hračky by mali byť koncipované tak, aby vytvárali vhodnú atmosféru pre rozmýšľanie, hľadanie východísk a riešení. Najprv dieťa používa riešenie problému stratégiou pokus – omyl, neskôr jeho usudzovanie dostáva na kvalite a začína používať logické myslenie na konkrétnej úrovni. Logické myslenie sa v plnej miere prejaví až v školskom veku, no jeho tréning by mal začať už v predškolskom veku, hovoríme o tzn. prelogickom myslení.

https://www.vnimavedeti.sk/p/1631/ako-to-vyriesis - počas tejto hry s obrázkami je možné s deťmi diskutovať a analyzovať situácie a možnosti ich riešenia. Deti sa učia argumentovať ale aj rešpektovať názory iných.
https://www.vnimavedeti.sk/p/1030/postav-mesto - deti na základe farebných predlôh stavajú svoje mesto. Každá predloha obsahuje 2 pohľady - jeden je zhora (pôdorys) a jeden spredu (čelný pohľad). Trénujú pri hre priestorovú orientáciu a sústredenie.
https://www.vnimavedeti.sk/p/1197/kombinuj-a-prirad-1 - drevená hra je založená na kombinácii rozličných vlastností a detailov a určovaní správnej polohy. Rozvíja analytické a syntetické myslenie.

postav mesto kombinuj a priraď


https://www.vnimavedeti.sk/p/1661/robot-drevena-skladacka - veselá drevená hra na zrakové vnímanie a tréning koncentrácie. Obsahuje 3 úrovne obtiažnosti.
https://www.vnimavedeti.sk/p/1335/farebne-mysky - v dierkach syra sa objaví deťom kombinácia farebných myšičiek. Presne takú kombináciu myšiek musia pohľadať na svojej podložke. Hra má dve úrovne obtiažnosti a trénuje u detí sústredenie a zrakové vnímanie.
https://www.vnimavedeti.sk/c/vzdelavacie-hry/vzdelavacie-hry-luk/vzdelavacia-hra-miniluk - jedna tabuľka s číslami a rozličné zošity na logické myslenie, učenie sa čísel, tréning zrakového vnímania, ale aj analýzu a syntézu. MiniLUK je hra s množstvom úloh a kontrolou svojho riešenia. 

farebné myšky

Reč a komunikácia

Vekové obdobie dieťaťa od 3 do 5 rokov je výrazné poznačené zlepšovaním kvality reči i samotnej komunikácie. Slovnú zásobu tvoria prevažne konkrétne pojmy a reč bezprostredne závisí od činnosti, ktorú dieťa práve vykonáva. Dieťa však už dokáže vyjadrovať svoje pocity a prežívanie. Často krát je reč detí poznačená artikulačnou nedokonalosťou či inou narušenou schopnosťou, ktorú treba riešiť s odborníkom. Dieťa by malo používať jednoduché súvetia, všetky slovné druhy, prípustná je agramatizácia, ktorá by však do 5 roku mala odznieť.

https://www.vnimavedeti.sk/c/vzdelavacie-hry/vzdelavacia-pomocka-logico/didakticka-pomocka-logico-primo/karty-od-4-rokov - hra Logico je zložená z dvoch častí - rámika s gombíkmi a obrázkovými kartami. Práve pri hre Logico deti opisujú obrázky a komunikujú počas riešenia úloh zameraných na rozličné témy. Hra je didaktickou pomôckou často využívanou aj v logopedických poradniach.
https://www.vnimavedeti.sk/p/1670/hladaj-zvieratka-v-lese - cieľom tejto milej spoločenskej hry je postaviť scénu so zvieratkami v lese podľa obrázka, alebo ešte lepšie, spamäti. Najťažšia verzia hry je taká, pri ktorej jeden hráč opisuje obrázok slovne a druhý ju podľa popisu stavia.
https://www.vnimavedeti.sk/p/582/predmety-a-ich-vyuzitie-gambini - hra na rozširovanie slovnej zásoby. Deti počas hry s obrázkami vytvárajú dvojice a tvoria vety a súvetia. Hra obsahuje 48 kariet z 12 kategórií.

logico primo


https://www.vnimavedeti.sk/p/554/ovocie-zelenina-a-potraviny-slovnik - opäť hra s obrázkami, tentokrát na slovnú zásobu na ovocie a zeleninu. U nás nájdete ku všetkým témam kariet aj pracovné zošity na aktivity s obrázkami, čím sa hra s nimi stáva viac zábavnou. Využívané aj logopédmi.
https://www.vnimavedeti.sk/p/652/little-storm-na-skryvacku - v hre sa deti učia určiť a správne pomenovať polohu kamaráta s menom Little Storm. Dôraz sa kladie na správnu orientáciu v priestore a rozvoj jazykových schopností detí. Cieľom hry je rozšíriť slovnú zásobu dieťaťa a naučiť ho používať správne predložky v, nad, pod, vedľa, pred a za v kontexte hry.
https://www.vnimavedeti.sk/p/270/creativo-nikitin - spoločenská hra na rozvoj predstavivosti a komunikácie. Hráč sa snaží zobrazený predmet (aktivitu) napodobniť spoluhráčom slovným opisom, kreslením, pantomímou alebo pomocou červených drevených koliesok.

slovník ovocie a zelenina creativo nikitin

Diskusia

(0 komentárov)

Potrebujete poradiť s objednávkou?

Neváhajte nás kontaktovať :)

Prihlásenie

Zabudnuté heslo

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti
Naša webová stránka ukladá údaje na vašom zariadení (súbory cookie a úložiská prehliadača) na identifikáciu vašej relácie a dosiahnutie základnej funkčnosti platformy, zážitku z prehliadania a zabezpečenia.
Môžeme ukladať údaje na vašom zariadení (súbory cookie a úložiská prehliadača), aby sme mohli poskytovať doplnkové funkcie, ktoré zlepšujú váš zážitok z prehliadania, ukladať niektoré z vašich preferencií bez toho, aby ste mali používateľský účet alebo bez prihlásenia, používať skripty a/alebo zdroje tretích strán, widgety atď.
Používanie analytických nástrojov nám umožňuje lepšie porozumieť potrebám našich návštevníkov a tomu, ako používajú našu stránku. Môžeme použiť nástroje prvej alebo tretej strany na sledovanie alebo zaznamenávanie vášho prehliadania našej webovej stránky, na analýzu nástrojov alebo komponentov, s ktorými ste interagovali alebo ste ich používali, zaznamenávanie udalostí konverzií a podobne.
Môžeme používať súbory cookie a nástroje tretích strán na zlepšenie ponuky produktov a/alebo služieb našej alebo našich partnerov, jej relevantnosti pre vás na základe produktov alebo stránok, ktoré ste navštívili na tejto webovej stránke alebo na iných webových stránkach.

Prihlásenie

Zabudnuté heslo

Produkt bol vložený do košíku
Pokračovať v nákupe Objednať