Panel používateľa

O školskej zrelosti so špeciálnou pedagogičkou, 1. časť

Pridané: 30.4.2020 16:02:03 Počet zobrazení: 3156

30 Apríl 2020

Pred pár dňami sme mali na našom instagrame živé vysielanie so špeciálnou pedagogičkou Svetlanou Síthovou. Rozprávali sme sa o školskej zrelosti a o tom, ako najlepšie pripraviť dieťa na školu. Ponúkame vám prepis najzaujímavejších myšlienok a rád, ktoré počas rozhovoru zazneli a ktoré sme doplnili o tipy na edukačné hry a detské knihy, ktoré by vám mohli byť nápomocné pri príprave detí na školské povinnosti.

O školskej zrelosti so špeciálnou pedagogičkou, 1. časť

Zoznámte sa so špeciálnou pedagogičkou

Našim hosťom počas živého vysielania bola Mgr. Svetlana Síthová, ktorá je špeciálna pedagogička a riaditeľka Súkromného centra Mirabilis a spoluorganizátorka špeciálno-pedagogických konferencií zameraných na inklúziu, diagnostiku a vzdelávanie. Je absolventka a autorka mnohých stimulačných a rozvíjajúcich programov, predsedníčka sekcie centier pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie v Asociácií špeciálnych pedagógov škôl a poradní v SR. Zároveň je držiteľkou ocenenia „Talent poradenstva 2019" pod záštitou Výskumného ústavu detskej psychológie a patopsychológie.

Čo je to školská zrelosť?

Tento rok je situácia ohľadom zápisov detí do škôl komplikovaná. Kým bežne bývajú rodičom k dispozícii psychológovia a špeciálni pedagógovia, ktorí vedia testami zhodnotiť školskú zrelosť dieťaťa, tento rok ostali na to rodičia akoby sami.

Čo je vlastne tá školská zrelosť a čo je tzv. školská pripravenosť?

Odpovedá Svetlana Síthová: „Tak úplne laicky, školská zrelosť je to, čo sa prirodzene vyvíja z centrálnej nervovej sústavy, zatiaľ čo školská pripravenosť je to, čo učíme my deti, alebo čo sa deti učia od nás. Školská zrelosť je dozretie centrálnej nervovej sústavy po stránke rozumovej, a tam je veľmi veľa oblastí, ako aj po stránke emocionálnej a sociálnej. Ak je dieťatko pripravené ísť do školy, to znamená, že zvládne to trivium, ktoré ho čaká v celom ročníku.

antarktída vtáčiky

Učíme sa rešpektovať pravidlá a prehrávať aj prostredníctvom spoločenských hier.

Pod školskou pripravenosťou si môžeme predstaviť, že sú to tie veci, ktoré sa dieťa naučí z externých činiteľov. To sú väčšinou rodina a materské školy. Tam patrí napríklad to, že dieťa vydrží, keď je v rade tretie, štvrté, piate. My ľudia nemáme prirodzene vybudované, že budeme tolerovať niekoho, kto je pred nami a že máme rešpektovať, že nemôžeme byť vždy prvý. Pri hrách sa dieťa učí prehrávať."

Je možné zhodnotiť školskú zrelosť na diaľku?

Štandardne sa testy a posúdenie školskej zrelosti robia na požiadanie rodiča v CPPaP alebo priamo v materských školách. Je možné ich robiť v dnešnej neľahkej situácii spojenej s karanténou online, na diaľku?

Odpovedá Svetlana Síthová: „My máme školskú zrelosť postavenú tak, že každé dieťa, ktoré do augusta dovŕši 6 rokov, musí rodič zapísať do školy. Všetky školy a školské zariadenia fungujú online formou, telefonicky a emailom, a nám je asi úplne jasné, že táto diagnostika školskej zrelosti sa nedá robiť online. Dá sa len veľmi orientačne. Dieťa pracuje s mnohými testami, diagnostickými batériami, ktoré jednoducho nie je reálne nejako hromadne pretaviť do online priestoru. Takže ja osobne nepoznám žiadne centrum, ktoré by touto cestou išlo. Ten systém je nastavený tak, že do 4 týždňov odkedy otvoríme a budeme fungovať, môže rodič požiadať o diagnostiku školskej zrelosti. Orientačne diagnosticky ponúkneme aj dnes rodičom určité základné piliere, o ktoré sa oprieť. Väčšinou sú to však pani učiteľky v materských školách, ktoré vysielajú rodičom prvotné signály, či deti nechať v škôlke alebo ich poslať do školy."

schubitrix combinado

Ktoré predmety navzájom súvisia? 

 

Aké oblasti môže rodič doma s dieťatkom precvičovať?

Keby sme mohli rodičom predstaviť základné laické diagnostické nástroje, ktoré môžu doma so svojim dieťatkom vyskúšať, čo by sme im mohli poradiť?

Svetlana Síthová: „Použiť slovo diagnostika je v tomto kontexte naozaj len orientačné, budeme sa tváriť, že ideme urobiť orientačnú diagnostiku školskej zrelosti a ja sa budem tváriť, že som rodič, ktorý nič netuší o školskej zrelosti. Nepoužijem preto odborné slová. Rozdelíme to pre rodičov na základné okruhy tejto diagnostiky, a to sú zraková oblasť, sluchová oblasť, priestorová orientácia a pohybová orientácia.

nikitin matrice

Určovanie presnej polohy a kombinácie vlastností.

Hry na tréning v zrakovej oblasti

V zrakovej oblasti budem teraz hovoriť o funkciách, ktoré ak nebudú dobre dozreté alebo dovyvíjané, spôsobia, že dieťatko bude mať ťažkosti s čítaním, písaním a počítaním.


Ideálne hry v zrakovej oblasti

1. Na papier nakreslím napr. štvorec, kruh, trojuholník a kvetinku tak, aby sa prekrývali. Dieťa má pomenovať predmety, ktoré na papieri vidí.

                   logico piccolo oko a ruka         Logico piccolo Tvary


2. Na jednu stranu dáme ovocie alebo nakreslíme rôzne ovocie a chceme od dieťaťa, aby nám zakrúžkovalo iba jablká.
3. Pexeso - dieťatko by malo byť schopné nájsť aspoň dva, tri páry v pexese s počtom 3 x 3. V pexese môžeme zobrať 5 jednoduchých obrázkov, postupne ich ukazujem. Keď to dieťa vidí, rad obrázkov postupne zakrývam. Dieťa má za úlohu poukladať rovnaké obrázky v tom istom poradí, to je tiež veľmi dôležitá schopnosť. Od nej sa napr. potom odvíja to, či bude vedieť dieťa ako prváčik správne napísať slovo a poskladať písmenká.

drevené loto a pexesoveľké pexeso farma


4. Nakreslím domček a pri domčeku dva kvietky, strom a slniečko a dieťa mi má prekresliť tento obrázok. Všímam si napríklad, či dieťa prekreslilo kvietky a domček na správnu stranu, či tam nie je prítomné zrkadlové kreslenie, či nevynechalo nejaké zásadné detaily...

voskovky crayon rocks

 

Hry na tréning v sluchovej oblasti

1. V sluchovej oblasti je veľmi dôležité, aby dieťa vedelo určiť prvé písmenko v slove. Keď prídu deti do školy, pani učiteľka bude chcieť od nich nielen prvé písmenko, ale na to písmeno tiež aby dieťa vedelo správne napísať slovo - dieťa bude musieť zvládať tzv. sluchovú analýzu.

Sluchová analýza alebo jej dozrievanie úplne štandardne naskakuje v prvom polroku prvého ročníka. Takže to, že to predškoláci nevedia, neberiem v rámci diagnostiky ako nejako výraznú tragédiu, to nie je až také podstatné. Ja sa vždy dieťaťa pýtam, čo počuje na začiatku, lebo niekedy taký malý prešpekulovaní predškoláci mi povedia, že veď ja nepoznám písmená. Takže prvé písmenko, a keď toto zvláda, tak už môžem ísť na posledné písmenko. A keď už zvláda obe tieto úrovne, uzná sa mu sluchová analýza.

Ak to však dieťa nezvláda, učme ho to hrou a neberme to ako tragédiu. Prosím maminy, aby v prípade, že ich dieťa nevie určiť prvé písmeno, ho netrápili každodenným hodinovým tréningom. Je to oblasť centrálnej nervovej sústavy, ktorá buď je dovyvíjaná alebo ešte potrebuje nejaký čas.

2. Dieťatku poviem dve slová a zisťujeme, či sú rovnaké: bum – bun, dom – lom, pampa - lampa. Najlepšie sú 3-písmenkové slová.

3. Rozprávame rozprávku. Tí naši predškoláci milujú, keď majú prisúdenú určitú postavu. Vždy, keď počujú jej meno, majú za úlohu prebehnúť na druhú stranu kuchyne alebo vyskočiť, alebo urobiť čokoľvek iné. To ich veľmi baví a keď môžu súťažiť, je to ešte väčšia zábava. Ak máte viac súrodencov, starších aj mladších, zoberieme aj ocina, aby sa nenudil.

Malý dráčik Kokosáčik ide do školy  Lož má krátke nohy

4. Reprodukcia rozprávky, keď dieťa zreprodukuje o čom je rozprávka. Sledujeme, či zachytilo hlavné postavy, časovú a dejovú líniu rozprávky, to sú tiež veľmi dôležité súčasti školskej zrelosti.

Tafiti a cesta na koniec sveta

Ku knihe sú voľne k dispozícii aj pracovné listy na trénovanie čítania s porozumením. 

V ďalšom článku sa budeme venovať radám pre priestorovú orientáciu a pohybovú oblasť, grafomotorike a správnemu úchopu, reči a odkladu školskej dochádzky.

Ak ste zvedaví na ďalšie podnetné informácie od Svetlany Síthovej,
prihláste sa na špeciálny webinár,
ktorý sa uskutoční už túto nedeľu 3. mája.

webinár 3koslká pripravenosť

 

akciová ponuka

novinky

blog

Prečo nakupovať u nás

Spolupráca

Uložiť

Uložiť

Uložiť

Uložiť

Uložiť

Uložiť

Uložiť

heureka

bezpecny nakup

platba visa

master

Prihlásenie

Táto stránka používa cookies. Viac info