Panel používateľa

Matematiky sa netreba báť. Hrajte sa s ňou!

Pridané: 6.9.2018 11:50:22 Počet zobrazení: 5282

06 September 2018

Takýto smelý pohľad na matematiku môžu mať učitelia tohto predmetu, alebo dospelí, ktorým nerobila v škole problémy. Ako nepreniesť naše vlastné obavy na svojich školákov alebo ako môžeme doma či v škole podporiť ich úsilie o porozumenie tejto vedy? Skúste naše hry, ktoré využívajú aj mnohé zo slovenských škôl.

Matematiky sa netreba báť. Hrajte sa s ňou!

Prvé predstavy o počte

Ako na všetko nové, aj na počty treba ísť postupne. Základné matematické predstavy získavajú deti už v škôlke. Pri vstupe do prvého ročníka sú tak celkom dobre vybavené predstavami o počte, poznajú znaky číslic, vedia, čo je viac či menej a kde je vľavo a kde vpravo a podobne.

Z týchto informácií čerpajú prváci ešte pár mesiacov v škole. Na utvrdenie ich predstáv o počte a znalosti číslic do desať poslúži výborne hra Hubelino počítanie. Je postavená na princípe „lego" kociek, ktoré deti pripevňujú na podložku. Priraďujú číslicu k rôznym vyjadreniam množstva, napríklad k prstom na ruke, alebo ku guľôčkam na počítadle.

hubelino pocitanie

Keď už príde na matematické operácie sčítanie a odčítanie, môžete siahnuť po Hubeline Sčítanie a odčítanie. Príklady a porovnávanie množstva deti zvládnu hravou formou.

Farebný drevený hlavolam pre priestorovú orientáciu

Farebný tangram z dreva je pomôcka, ktorá deti posunie vo vedomostiach o geometrických tvaroch, ale najmä o priestore. Na začiatku deťom predkladáme predlohy tangramov, ktoré majú jasne ohraničené tvary jednotlivých dielov celku. Takto to zvládajú aj deti predškolského veku.

farebný tangram

Druhým krokom sú obrazce tangramov, ktoré línie dielikov nemajú naznačené. Deti tak motivujú premýšľať nad správnym zložením a otočením častí celku. Niektoré z nich sú tak výzvou pre školákov aj dospelých.

Logico Piccolo – pomôcka nekonečných možností

Na Slovensku je didaktická pomôcka Logico už desiaty rok, no jej možnosti sú mnohými rodičmi či učiteľmi ešte nie veľmi objavené. Matematika, ktorej témy sú spracované na farebných kartách, je hravá a pre deti lákavá.

logico piccolo

 

Karty s úlohami sa vkladajú do zeleného rámika, na ktorom deti guľôčkami označujú svoje odpovede. Na druhej strane karty jednoducho skontrolujú svoje riešenia, vedia sa vrátiť k svojej chybe, porozumieť riešeniu.

                                                      logico piccolo logico piccolo

V súčasnosti Logico Piccolo ponúka 7 matematických tém a 3 témy na priestorové vnímanie. Či už máte doma prváka, ktorý sa potrebuje zoznámiť s číslami do 20 alebo neskôr s nimi aj počítať, alebo hľadáte pomôcku na pomoc s násobilkou, Logico Piccolo je pre vás ako stvorené. Prevedie vaše deti sčítavaním aj odčítavaním do 100, priblíži geometriu aj orientáciu v tabuľkách. Jeden zelený rámik a skutočne more možností, o tom je Logico Piccolo.

Matematické úlohy pre jedného aj kolektívy

Schubitrix je výnimočná pomôcka založená na prikladaní trojuholníkových dielov. Trochu iné domino, aj tak by sa dal zjednodušiť jej základný princíp. Pri hrách Schubitrix sa však deti snažia presne zobraziť určitý obrazec. To podstatné však je, že pri tom počas celej hry počítajú!

                             schubitrix schubitrix

Keby sme chceli vymenovať všetky matematické témy, ktoré hry Schubitrix spracúvajú, bolo by to na dlho. V našej bohatej ponuke nájdete až 27 rôznych matematických hier, ako napríklad percentá, násobenie a delenie, sčítanie a odčítanie, zlomky, premeny rôznych jednotiek, desatinné čísla a mnoho ďalších.

2D a 3D priestor. Majú v tom deti jasno?

Deti od narodenia vnímajú trojrozmerný priestor, pohybujú sa v trojrozmernom svete. Až vo veku okolo 5. – 6. roku života však začínajú chápať rozdiel medzi trojrozmernými predmetmi a 2D rovinou.

Najbežnejšími geometrickými útvarmi na vyjadrenie 2D, teda dvojrozmerného priestoru, sú štvorec, trojuholník, obdĺžnik a kružnica. Práve prvé z nich sú súčasťou hry Poskladaj štvorce, počas ktorej sa deti hravo zoznamujú s vyjadrením dvojrozmerného priestoru.

                                       poskladaj štvorcenikitin poskladaj štvorce

 

Farebné diely, z ktorých majú zakaždým prikladať k sebe tak, aby zobrazili štvorec, školákov zabavia a zároveň ich naučia, že jeden celok a zobrazenie roviny môže byť výsledkom spojenia rozličných častí. Súčasťou hry sú predlohy na stavanie obľúbených tangramov.

Starší školáci už chápu, čo je trojrozmerné, nie vždy je však pre nich jednoduché nákres 3D stavby pochopiť a následne ju postaviť. Hra Geo kocky pomocou farebných drevených častí, ktorými deti manipulujú, deťom dáva možnosť hrať sa s priestorom donekonečna. Skladanie stavieb podľa farebných a čiernobielych nákresov je niekedy naozaj výzvou.

geo kocky nikitin

Školský rok sa už pomaly rozbieha a my vám prajeme, aby vaši školáci zvládali matematiku ľavou zadnou. Ak by ste predsa len radi podporili ich úsilie o dobré známky, s našimi hrami to určite budú mať o niečo jednoduchšie.

akciová ponuka

novinky

blog

Prečo nakupovať u nás

Spolupráca

Uložiť

Uložiť

Uložiť

Uložiť

Uložiť

Uložiť

Uložiť

heureka

SAEC

visa

master

Prihlásenie

Táto stránka používa cookies. Viac info