Panel používateľa

Detské knihy so 40-ročnou tradíciou už aj na Slovensku!

Pridané: 24.1.2019 09:02:42 Počet zobrazení: 1098

24 Január 2019

Kníh je dnes na pultoch kníhkupectiev naozaj veľa. Pre najmenšie deti a prvé čítanie sú vhodné najmä leporelá. Aj medzi nimi sa nájdu také, ktoré sú niečím výnimočné. Sú často obohatené výsuvnými časťami, šnúročkami, zvukmi. Nás zaujali leporelá s otvormi a pustili sme sa do vydávania kníh pre deti, ktoré sú nadčasové.

Detské knihy so 40-ročnou tradíciou už aj na Slovensku!

Možno si poviete, že taký otvor na stránke knihy nie je predsa nič výnimočné. Knihy s otvormi však k sebe deti priťahujú ako magnet. Tieto „diery" na stránkach leporela dokážu dieťa zaujať viac, ako by ste čakali.

Prvé knihy s otvormi vyšli u talianskeho vydavateľa už v roku 1977, oslavujú teda viac ako 40 úspešných rokov! Nápad s otvormi na stránkach detských leporel sa zrodil v talianskom vydavateľstve La Coccinella a od začiatku sa predalo viac ako 18 miliónov kníh s otvormi. Ich autori a ilustrátori sú vďaka tomu dnes známi po celom svete.

knihy s otvormi

V origináli sa v tejto veselej edícií zrodilo takmer 30 titulov. V slovenskom jazyku nájdete zatiaľ 6 titulov, všetky vyšli v našom vydavateľstve Pro Solutions. Najnovšia z nich nesie označenie Vnímavé deti, čo je obchodná značka pôvodného vydavateľa. Určené sú pre deti od 18 mesiacov.

Dokonalé spojenie hry a čítania

Knihy s otvormi deti zaujmú na pohľad už v prvej chvíli. Otvor v knihe nie je totiž úplne bežná záležitosť a dieťa tak zo zvedavosti chytí knihu do rúk. Motivácia detí k čítaniu je pomocou týchto kníh veľmi jednoduchá.

Deti všetko najprv bádajú dotykom. Malé prsty tak budú skúmať otvory s veľkou chuťou. Pri čítaní a listovaní stránok zakaždým povzbuďte dieťa, aby obťahovalo obrysy otvorov. Trénuje si tak jemnú motoriku a dotykové vnímanie.

Aj zrak je zmysel, ktorým deti preštudujú otvory s veľkou radosťou. Hrajte sa pri čítaní tak, že si schovávate oko za otvor a náhle sa v ňom ukážete s veselými slovami, napríklad „kukuk!" Deti to určite rozosmeje a budú chcieť hrať túto hru s vami.

Čítanie jednoduchých príbehov, ktoré sú sprevádzané krásnymi ilustráciami, bude pre deti veľmi podnetné. Text je ladený v rytmických veršoch a jednoduchých rýmoch, čo majú deti do veku 5 rokov veľmi rady. Ideálne je, ak príbeh mierne pri čítaní dramatizujete. Počas toho si nezabudnite s deťmi ukazovať celý príbeh na obrázkoch, čím pomáhate dieťatku porozumieť hovorenému slovu.

Čo nájdete v našich kníhkupectvách?

Kravička a jej kamaráti

kravička a jej kamaráti kravička a jej kamaráti

Na každej strane sa deti zoznámia s jedným zvieratkom, v celej knihe je ich až dvanásť. Otvory sú vyrezané na mieste ich nozdier, od prvej strany po poslednú sa postupne zmenšujú. To dodáva obrázkom veselý podtón, deti môžu robiť prstom okolo otvorov krúživé pohyby a fixovať si slová ako malý, menší, ešte menší, najmenší. Deti počas čítania rýmov spoznajú napríklad koníka, hrocha, žirafy, sobov či korytnačku a aj to, čím sa živia.

Na kolesách

na kolesách na kolesách

Toto je kniha pre každého malého šoféra či šoférku. Kolesá – naše otvory, dominujú v knihe plnej dopravných prostriedkov. Na každej strane je veľká ilustrácia s otvormi, ktorá je doplnená o veršovanú hádanku. Knihu môžete čítať tak, že najprv prečítate dieťaťu text – hádanku a až keď dieťa odpovie, ukážete mu obrázok, ktorý by mal byť totožný s odpoveďou. Deti sa naučia nové názvy dopravných prostriedkov, spolu ich je v knižke dvanásť.

Zelená húsenička

zelená húsenička zelená húsenička

Príbeh o zelenej húseničke, ktorá sa snaží nájsť si niečo pod zub, je už známy. Aj taliansky vydavateľ spracoval túto tému ešte pred mnohými rokmi v knihe s otvormi. Táto kniha je doplnená o veršovaný príbeh plný dialógov medzi húseničkou a zvieratkami, ktoré sa s ňou nechcú podeliť o svoje chutné plody. Deti spoznajú názvy rozličných druhov ovocia, zeleniny a ďalších plodov, ako aj názvy rozličných živočíchov, najmä hmyzu.

Hviezda, hviezdička

Hviezda hviezdička Hviezda hviezdička

Túto nádhernú knihu odporúčame ako motiváciu pred spaním. Hlavná hrdinka, malá líštička, nechce spinkať a za jasu hviezdy sa vyberá v noci do sveta. Myslí si, že stretne kamarátov, ktorí sa s ňou počas dlhej noci zabavia. Na výlete stretáva kravičku, žabky, ovečky a mnoho ďalších zvieratiek, ktoré však tiež všetky spia. Na konci príbehu nazrie do okna detskej izbičky, kde v náručí mamičky spí malé dieťatko. Pri pohľade naň si aj malá líštička uvedomí, že v noci je najlepšie vo svojej mäkkej postieľke.

Celý príbeh je, ako inak, prerozprávaný v jednoduchých veršoch. Otvory v knihe sú vyrezané v tvare hviezdy, ktorá je na každej strane menšia a menšia.

Kde je môj domček?

Kde je môj domček?

Verše v tejto knihe nesú príbeh o malej myške, ktorá sa stratila. Počas hľadania svojho domova stretáva rozličné zvieratká a pýta sa ich na svoj domček. V závere príbehu sa malá myška dostane dokonca do nebezpečenstva a musí utiecť pred veľkým hadom.

Kde je môj domček?

Nakoniec sa všetko dobre skončí, myška nájde svoju mamičku aj domček a nesmie chýbať ani ponaučenie pre malých čitateľov. Otvory sú tentokrát vyrezané na miestach, kde bývajú zvieratká z knihy - v nore, v hniezde, v zemi, v strome...

Je krokodíl kamarát?

Je krokodíl kamarát?

Zatiaľ posledná kniha z tejto edície opäť opisuje dobrodružstvo, tentokrát malého lišiačika. Deti majú veľmi rady zvieratká a autori príbehu na zvieratká stavili opäť. Sú v ňom však iné zvieratá, ktoré sa v žiadnej predchádzajúcej knižke neobjavili. Lišiačik sa stretáva napríklad s chameleónom, levom, netopierom, medveďom či tukanmi.

Je krokodíl kamarát? Je krokodíl kamarát?

So všetkými sa hrá, len pri veľkom krokodílovi tuší, že by sa mal mať na pozore. Verše, pekné ilustrácie a opäť otvory, tentokrát na miestach, kde majú zvieratká očká. To sa bude s knihou pekne hrať! Predstavte si len vaše dieťa, ako nakúka do otvorov tejto veselej knihy.

Vyskúšajte aj vy jednu z týchto milých detských kníh a uvidíte, že sa stane obľúbeným spoločníkom vášho drobca doma aj na výletoch.

akciová ponuka

novinky

blog

Prečo nakupovať u nás

Spolupráca

Uložiť

Uložiť

Uložiť

Uložiť

Uložiť

Uložiť

Uložiť

heureka

bezpecny nakup

platba visa

master

Prihlásenie

Táto stránka používa cookies. Viac info