Panel používateľa

Zábavné aj poučné – pexeso, ako ho nepoznáte

Pridané: 4.11.2021 10:10:47 Počet zobrazení: 800

04 November 2021

Kartičky rozložené obrázkom nadol, adrenalín stúpa, mozgové závity sa štartujú. Ide sa hrať pexeso! Hľadanie rovnakých obrázkov nás zabáva už desiatky rokov. Obľúbená spoločenská hra pre deti aj dospelých skrýva množstvo benefitov. Aké sú to, sa dozviete v našom dnešnom článku.

Zábavné aj poučné – pexeso, ako ho nepoznáte

 S pexesom sa mohli hrať naši rodičia, mali sme ho aj my a dnes sa s ním hrajú aj naše deti, či vnúčatá. Máloktorá domácnosť má len jedno. No schválne, koľko balíčkov tejto super hry sa ukrýva u vás doma?

Pekelne sa sústreďte, prichádza pexeso

Hra na hľadanie dvojíc rovnakých obrázkov má viacero pomenovaní. V zahraničí je pexeso známe ako „memo", ktoré odkazuje na hlavnú schopnosť, ktorá sa počas hry trénuje, čiže pamäť (memory). Stretnúť sa môžete aj označením Match up, Pairs alebo Shank.


Ako vznikol originálny názov pexeso, ktorý sa používa v našich končinách? Údajne je to skratka z českej vety „Pekelně se soustřeď!" Tento názov zľudovel, ale oficiálne dal hre takýto názov muž s rozprávkovým menom Zdeněk Princ v roku 1965.

Pexeso autáPexeso autá


Pexeso včera a dnes

Vo dvojici ide všetko ľahšie! S týmto tvrdením určite súhlasil aj autor prvého pexesa. Kedy vzniklo to úplne prvé, nevieme. Oficiálne bolo pexeso od hračkárskej firmy v predaji v roku 1959 v Nemecku. Pravdou však je, že jedným z predchodcov dnešného pexesa bola hra Kai-awase, ktorá vznikla už v 16. storočí v Japonsku. Dnešné pexeso má oveľa viac podôb a verzií ako kedysi. Výrobcovia stupňujú jeho náročnosť, spestrujú ho vyrezávanými tvarmi alebo dopĺňajú pravidlá hry pexeso o ďalšie aktivity.

Pexeso motýlePexeso motýle

Prečo pexeso nesmie chýbať v detskej izbe?

Hranie pexesa má okrem príjemného trávenia času s rodinou a kamarátmi aj iné výhody. Je to skvelé mozgové cvičenie na pamäť a sústredenie. Kartičky majú často nádherné ilustrácie, ktoré pri menších deťoch môžete využiť aj ako obrázkové slovníky na rozšírenie ich slovnej zásoby. Obrázky pexesa plnia často aj vzdelávaciu funkciu.

Pexeso povolaniaPexeso povolania


Benefity pexesa sa odvíjajú od veku hráčov. Tých najmenších učí hra budovať si jemnú motoriku, vizuálne vnímanie, spoznávať tvary, farby a ďalšie prvé informácie. Starším deťom a dospelým napríklad pomáha trénovať vizuálnu a krátkodobú pamäť.

Aké pexeso je vhodné pre najmenších?

Prvé pexesá sú určené už pre deti od 2 rokov. Vyrobené sú z bezpečného, pevného a na dotyk príjemného materiálu. Najčastejšie sú vyrobené z pevného kartónu alebo dreva. Napríklad ako drevené pexeso na spoznávanie lesných zvieratiek alebo pexeso, pri ktorom si môžete hovoriť rozprávkový príbeh

Loto a pexeso

Staršie deti sa môžu zahrať hmatové pexeso, pri ktorom si deti od troch rokov stimulujú hmatové (taktilné) a vizuálne zručnosti.

Hmatové pexeso

Vzdelávacie pexeso

Pri hraní pexesa sa dá veľa naučiť. Aké zvieratká poznáš? Už vieš, čo chceš robiť, keď budeš veľký? Aj na tieto otázky nachádzajú deti odpovede pri hraní pexesa. Pexeso dokáže pomôcť s tréningom artikulačných orgánov detí, ak pri hľadaní dvojíc napodobňujú výrazy a polohy jazyka zvieratiek.

logo žabky

Vlastnoručne navrhnuté pexeso z mramorového piesku

Pexeso môže mať blízko aj k umeniu. Obľúbená kreatívna aktivita môže deti inšpirovať k vytvoreniu vlastného pexesa. Aj maľovanie farebným pieskom je jednou z nich.

FarmaFarma

Pexeso 2 v 1

Pexeso má veľmi blízko ku hre loto, ktorá tiež znamená hľadanie rovnakých obrázkových dvojíc. Jedná sa skôr o priraďovanie rovnakých obrázkov k sebe, nie o tréning pamäte. Tento spôsob je jednoduchší a vhodný pre menšie deti, keďže prvé obrázky z dvojice deti majú celý čas pred sebou.


Výrobcovia preto často ponúkajú hry, kde sa princíp pamäťovej hry pexeso spojil s hrou loto, inak nazvanej bingo
Zaujímavým ozvláštnením starej klasiky sú špeciálne karty, ktorými autori hru pexeso okorenili prvkami z pravidiel iných známych spoločenských hier.

Pozor, pes!Pozor, pes!

 

Pexeso nikdy nebude nuda! Je to skvelá aktivita pre dvojicu alebo celú rodinu. Práve preto by pexeso nemalo chýbať pod vianočným stromčekom. Veď kedy inokedy, ako práve počas vianočných sviatkov, je najlepší čas na spoločné hry s deťmi? Ktoré z našej ponuky bude s vami sviatkovať? :)

 

Vianočné vychytávky

akciová ponuka

novinky

blog

Prečo nakupovať u nás

Spolupráca

Uložiť

Uložiť

Uložiť

Uložiť

Uložiť

Uložiť

Uložiť

heureka

SAEC

visa

master

Prihlásenie

Táto stránka používa cookies. Viac info