Panel používateľa

Svet puzzle je bohatší, ako by ste povedali

Pridané: 26.4.2018 09:31:01 Počet zobrazení: 1441

26 Apríl 2018

Keď sa povie slovo puzzle, väčšina z nás si predstaví obrázok postrihaný na malé časti. Úlohou detí či dospelých je poskladať rozsypané diely do obrazca. Ale nielen to je puzzle.

Svet puzzle je bohatší, ako by ste povedali

Čo znamená slovo puzzle?

Slovo pochádza z anglického jazyka a označuje akúkoľvek skladačku, slovnú hru či krížovku. Slovami jigsaw puzzle boli pôvodne označované skladačky, ktoré sa vytvárali z obrázku namaľovaného na doske a rozrezaného na pravidelné či nepravidelné časti. Dnes sa tieto puzzle vyrábajú najmä z tvrdého papiera a lepenky.

Čo rozvíja skladanie puzzle?

V prvom rade sa rozvíja logické myslenie, jemná motorika, vizuomotorika a sústredenosť. U menších detí sa odporúča začať s jednoduchšími obrázkami a skladačkami, náročnosť zvyšujeme podľa veku a schopností dieťaťa.

Kedy a s akými puzzle začať?

Pre deti okolo jedného roka už môžeme ponúkať prvé drevené skladačky. Sú vhodné najmä tie, ktoré majú na drevených dielikoch úchytky pre ľahšiu manipuláciu s nimi.

drevené puzzle

Vyberajte skôr puzzle a skladačky s veľkými tvarmi a obrázkami. Vhodné sú tiež puzzle, ktoré obsahujú dotykové časti, napríklad na skúmanie rôznych povrchových materiálov alebo také, v ktorých sú zapracované zvuky zvieratiek, dopravných prostriedkov a pod.

dieťa s puzzle zvukové puzzle

Vyberte si správne

Dnes je možné vyberať puzzle podľa veku a zručností dieťatka. Od dvoch rokov už môžu deti rozoznávať počas hry s puzzle rôzne detaily, môžu sa sústreďovať aj na doplnkové informácie. Výborné sú tiež 3D puzzle, ktoré sú vrstvené na seba podľa logického vzorca.

detaily puzzlepuzzle sliepočka

Logopedická príprava s puzzle

Aj deti, ktoré potrebujú rozvičiť svoje jazýčky na nácvik správnej výslovnosti hlások, majú túto možnosť pri hre s puzzle. Existuje totiž puzzle špeciálne navrhnuté a aj ilustrované logopedičkou, ktorá využila veselé žabky k tomu, aby ukázali deťom rôzne cvičenia na rozcvičku myofunkčných orgánov (jazyka, pier a líc). Puzzle je doslova pokryté žabkami a ďalšími zvieratkami s vyplazenými jazýčkami. Deti tak nielen skladajú a trénujú svoje hlavičky, ale sa aj výborne zabávajú.

logožabky na lodi puzzle

Učenie a zábava s puzzle

Pri hre s puzzle sa dá veľmi jednoducho zoznamovať napríklad s číslami, alebo môžeme deti učiť význam slov – protikladov. Samotné skladanie obrázka tak dopĺňajú cenné informácie, ktoré dieťa môže využiť aj inde.

protiklady puzzle

Ak obrázok puzzle znázorňuje mapu či inú informáciu, ktorá obohatí obzor dieťaťa, je to dvojnásobný benefit. Takéto puzzle sú vhodnejšie skôr pre školákov. Už sú detailnejšie ako puzzle pre najmenšie deti, preto sa v nich môže skrývať viac informácií.

Tie dieťa môže postupne odhaľovať, a tak ho puzzle zabaví na dlhšiu dobu, ako len kým zloží obrázok. Následne si hru môžete doplniť rôznymi kvízmi: „Kde žije veľryba?" Alebo: „Ukáž mi Európu..." Skladanie puzzle si tak dotvoríte podľa potreby a podľa toho, čo dieťa aktuálne preberá v škole.

zem puzzle

Od malička až do dôchodku

Veľké, malé, drevené či papierové, puzzle sú u detí veľmi obľúbené hry. A nielen u nich. Puzzle majú svojich fanúšikov naprieč všetkými vekovými skupinami. Aj dospelí sa predháňajú v tom, kto zloží komplikovanejší obrázok z čo najväčšieho počtu dielikov. Prečo základy tejto krásnej záľuby nepostaviť už v detstve? :)

puzzle pre deti

akciová ponuka

novinky

blog

Prečo nakupovať u nás

Spolupráca

Uložiť

Uložiť

Uložiť

Uložiť

Uložiť

Uložiť

Uložiť

heureka

SAEC

platba visa

master

Prihlásenie

Táto stránka používa cookies. Viac info