Panel používateľa

Nechajte deti robiť chyby, neskôr to ocenia

Pridané: 30.1.2020 11:17:20 Počet zobrazení: 2039

30 Január 2020

Chyby robíme všetci. Sú prostriedkom procesu učenia sa. Niekedy nám stačí učiť sa z chýb iných, lebo ich odpozorujeme, a skúsime riešiť veci inak. Inokedy si zas chyby musíme vyskúšať na vlastnej koži.

Nechajte deti robiť chyby, neskôr to ocenia

Každý z nás však túži, aby naše dieťa neopakovalo chyby, ktoré sme urobili my. Proces učenia však neprebieha len tak, že naučíme správnu odpoveď. Chceme mať predsa dieťa, ktoré bude premýšľať a z ktorého vyrastie človek, ktorý vie hľadať riešenia problémov.

Tipy odborníkov na podporu samostatného myslenia detí

Pedagógovia a psychológovia ponúkajú niekoľko tipov, ktoré pomôžu dieťaťu využívať vlastný rozum. Dôležité je najskôr poskytnúť príležitosti na hranie. Keď príde situácia, v ktorej dieťa nepozná ešte odpoveď či reakciu, čakajte. Nezasahujte okamžite. Po chvíli sa pýtajte otvorené otázky a pomôžte deťom rozvíjať hypotézy. Pýtajte sa na ich názor, ako by ony riešili danú situáciu. Nepodsúvajte správne odpovede. Odpoveď vášho dieťaťa prichádza z iného uhla pohľadu. Aj keď odpoveď nie je správna, buďte zvedaví, ako sa k nej dieťa dopracovalo. Budete prekvapení, koľko kreativity sa vo vašom dieťati nachádza.

Schopnosti, ktoré deti podporia v rozmýšľaní

Dieťa potrebuje najskôr získať určité schopnosti, ktoré napomáhajú mysleniu. Sú to kognitívne činnosti, ktoré spájajú jednu alebo viacero jeho schopností na riešenie problému. Patria medzi ne sústredenosť, flexibilita, organizácia, plánovanie, sebavedomie, sebakontrola, riadenie času a pracovná pamäť.

Flexibilita pomáha vášmu dieťaťu prispôsobiť sa meniacim sa podmienkam a očakávaniam bez toho, aby bolo frustrované. Sebavedomie pomáha dieťaťu porozumieť a vyjadriť svoje vlastné myšlienky a pocity, ako aj myšlienky a pocity druhých. Fokus pomáha vášmu dieťaťu začať úlohu bezodkladne a udržať svoju pozornosť a úsilie, kým ju nedokončí. Sebakontrola pomáha zvládnuť svoje pocity a správanie a zabráni nevhodnému správaniu. Organizovanosť pomáha vášmu dieťaťu usporiadať a koordinovať materiály a činnosti s cieľom dokončiť úlohu. Časová organizácia pomáha dieťaťu uvedomiť si, ako trávi čas a efektívne riadiť svoj rozvrh a úlohy. Plánovanie zase pomáha rozvíjať systematický prístup k stanovovaniu a dosahovaniu cieľov krok za krokom. No a pracovná pamäť pomáha vášmu dieťaťu pri práci pamätať si a uchovávať si informácie.

Hrajte s deťmi hry, pri ktorých si chyby opravujú samé

Ako povedal Jan Amos Komenský, najlepšie sa učíme hrou. Učenie musí byť zábava, vtedy si veci pamätáme najlepšie. Pri deťoch to platí niekoľkonásobne. Aj preto tu máme niekoľko tipov spod našej strechy.

Ako už z názvu vyplýva, Logico je hra a didaktická pomôcka, ktorá učí deti logicky premýšľať. Vložený obrázok do tabuľky je potrebné najskôr preskúmať, potom farebné gombíky správne priradiť k jednotlivým odpovediam. To, či sú správne, sa dieťa presvedčí až po otočení karty na druhú stranu. Touto hrou však od začiatku precvičuje svoju trpezlivosť a logické myslenie. My oceňujeme hlavne sebakorekciu, čiže vlastnú opravu chýb, čo dnes neponúka len tak každá edukačná hra. Zároveň rozvíja aj jemnú motoriku, pretože musí posúvať už spomínané gombíky.

Logico

Podobným spôsobom fungujú aj vzdelávacie zošity LÜK. Ich výhodou je menší rozmer, na rôznosť tém sa však tiež nemožno sťažovať. Zo všetkých by sme radi spomenuli napríklad tému, ktorá učí deti finančnej gramotnosti. Práve vo veku do 7 rokov sa buduje v deťoch vzťah k peniazom. Preto je dobré, že zošity LÜK podporujú aj tento smer rozvoja detí. Správnu odpoveď si deti opäť môžu overiť samé vďaka spodnej strane zošita LÜK.

LUK

Schubitrix je ako domino pre pokročilých. Na prvý pohľad. Tematicky je rôznorodé a učí deti systematickosti, kreativite, logickému mysleniu. Prechádza od jednoduchších obrázkov po zložené matematické výpočty, porovnávanie fyzikálnych mier, ale tiež si ním dieťa precvičí nemčinu či angličtinu. Existuje len jediné správne riešenie, pretože odpoveď na úlohu z jedného dielika je zároveň otázkou pre ďalšie pokračovanie hry.

Schibitrix

Blikajúce svetielko na správnu odpoveď poteší azda každého. Pre dieťa je to istý druh odmeny a už Edward Thorndike (americký psychológ a pedagóg, 18. stor.) preukázal, že lepšie sa učíme formou odmeny ako formou trestu. Preto Lectron na výučbu angličtiny ponúka dieťaťu nielen zábavnú hru, ktorou sa cudzí jazyk naučí, ale aj odmenu v podobe svietiaceho svetielka.

Lectron

Čo získa dieťa tým, že sa naučí rozmýšľať?

Keď dieťa skúša riešiť problémy sebe vlastným spôsobom, učí sa chápať prepojenia medzi nápadmi. Dokáže si stanoviť dôležitosť a relevantnosť argumentov, rozpoznať ich, hodnotiť, zostavovať, vie identifikovať nezrovnalosti a chyby v odôvodňovaní. Pristupuje k problémom konzistentným a systematickým spôsobom a zamýšľa sa nad odôvodnením svojich vlastných predpokladov a hodnôt. Ale hlavne, otvára sa mu celý svet. Veď ako povedala Margaret Meadová: „Deti by sa mali učiť ako myslieť, nie čo si majú myslieť."

akciová ponuka

novinky

blog

Prečo nakupovať u nás

Spolupráca

Uložiť

Uložiť

Uložiť

Uložiť

Uložiť

Uložiť

Uložiť

heureka

bezpecny nakup

platba visa

master

Prihlásenie

Táto stránka používa cookies. Viac info