Panel používateľa

Japonská technika čítania, ktorá deti nadchne

Pridané: 23.10.2019 15:27:05 Počet zobrazení: 1315

23 Október 2019

Všetci vieme, aké je dôležité deťom čítať knihy a rozprávať príbehy. Čo tak na ceste k poznaniu vyskúšať s deťmi netradičné obrázkové čítanie s kamišibai, ktoré zaručene nadchne aj vaše deti?

Japonská technika čítania, ktorá deti nadchne

Čo je to kamišibai?

Tento spôsob rozprávania príbehov pochádza z Japonska. Rozprávači, ktorí mali na bicykli umiestnené drevené divadlo plné farebných obrázkov, prednášali príbehy deťom i dospelým. Kamišibai tvorí drevený rám – divadlo a obrázky na veľkých kartách, ktoré sa doň vkladajú. Čítanie veľkých obrázkových kariet je pre domáce využitie možné aj bez dreveného divadielka. Karty sú dostatočne pevné na to, aby ste s nimi mohli vy alebo dieťa manipulovať napríklad na zemi.

kamišibai

Hlavné prednosti kamišibai príbehov

Možno sa pýtate, prečo skúsiť rozprávky s kamišibai, keď aj knihy sú plné ilustrácií. Hlavný rozdiel je v tom, že vtiahnuť deti do príbehu prostredníctvom divadelnej atmosféry znamená pre ne neopakovateľný zážitok. Pri správnej technike sa deti s nadšením usadia na zem a s napätím budú čakať, kedy vy ako rozprávač začnete svoje „predstavenie".

kamišibai

Okrem toho veľmi dobre viete, že deti majú rady všetko veľké, a to platí aj v tomto prípade. Veľké pestrofarebné obrázky, ktoré môžu s nadšením podrobne skúmať, vystupňujú ich zážitok z čítania na maximum. Vďaka nim sa do príbehu úplne ponoria.

Oproti knihám má kamišibai ešte jednu prednosť. Nie je potrebné sa nutne držať textu, ktorý je súčasťou každého kamišibai príbehu. Malým poslucháčom môžete rozprávať rozprávku podľa svojej predstavy, používať slovník, ktorému vaše dieťa rozumie, pýtať sa ho otázky, na ktoré by vedelo odpovedať. Je teda veľmi individualizované pre každé dieťatko.

Pre koho sú obrázky kamišibai vhodné?

Obrázkové čítanie kamišibai je vhodné pre deti od 2 rokov až po školský vek. Toto čítanie totiž, tak ako pri knihách, závisí od témy a jej spracovania. Pri čítaní obrázkov kamišibai je zároveň prvoradá ilustrácia, lebo cez ňu sa dieťa stotožňuje s hlavnými hrdinami príbehov.

kamisibai

Keďže súčasťou rozprávania rozprávok s obrázkami kamišibai je dialóg s poslucháčom, vašim dieťaťom, je vhodné využívať túto techniku čítania na podporu komunikačných zručností detí alebo na tréning ich pozornosti.

Aké rozprávky nájdete v našom obchode?

Momentálne sme pre deti priniesli štyri rozprávkové príbehy. Známe sú rozprávky Vlk a sedem kozliatok,Tri prasiatka a Škaredé káčatko. Poslednou je krásne ilustrovaný príbeh Macko Brumko o medvedíkovi, ktorý stratil kľúčik od domčeka a jeho kamarátoch, ktorí sa mu rozhodli pomôcť.

 

vlk a sedem kozliatok Tri prasiatka škaredé káčatko

Každá rozprávka obsahuje jednu kartu s celým príbehom, na ktorej je presne naznačené, ktorý text čítať pri tej ktorej karte – obrázku. Zároveň je celá rozprávka doplnená o dodatočné otázky a úlohy pre dieťa, ktoré napomáhajú udržať jeho pozornosť a vtiahnuť ho do príbehu.

kamišibai

Pre dokonalosť divadelnej atmosféry, ktorú môžete vyčariť aj vo vašej obývačke, nájdete v našom obchode aj pekné drevené divadielko kamišibai.

kamišibai

Tento originálny darček sa bude rozprávkovo vynímať napríklad aj pod vianočným stromčekom. Čo poviete?

akciová ponuka

novinky

blog

Prečo nakupovať u nás

Spolupráca

Uložiť

Uložiť

Uložiť

Uložiť

Uložiť

Uložiť

Uložiť

heureka

bezpecny nakup

platba visa

master

Prihlásenie

Táto stránka používa cookies. Viac info