Panel používateľa

Čo robí s mozgom dieťaťa tablet a čo kniha?

Pridané: 23.1.2020 13:21:28 Počet zobrazení: 4505

23 Január 2020

O tom, či je pre deti vhodný tablet, sa popísalo veľa. Názory rodičov sa rôznia, pretože hrou či rozprávkou na tablete sa dieťa zabaví na dlhé hodiny. Je to však naozaj to správne aj pre jeho vývoj?

Čo robí s mozgom dieťaťa tablet a čo kniha?

Vplyv čítania na správny vývoj mozgu je vedecky dokázaný

Vedci predložili dôkaz, ktorý jednoznačne potvrdzuje, že čítanie knižiek má pozitívny vplyv na dieťa najmä v období od narodenia do 5 rokov. Na vzorke 47 predškolákov v detskom centre čítania a gramotnosti detskej nemocnice v Cincinnati uskutočnili sken mozgu. Červené časti zobrazujú nárast organizovanej bielej hmoty v oblasti mozgu, ktorá je zodpovedná za jazyk a gramotnosť.

Mozog
Zdroj: CNN

Druhý obrázok ukazuje mozog predškoláka, ktorý trávi pri tablete, mobile či televízii priemerne dve hodiny denne. Modrá farba zobrazuje dezorganizovanú bielu hmotu v tých istých oblastiach, ktoré sú potrebné na podporu vzdelávania v škole.

"Deti, ktoré majú viac stimulačných zážitkov, ktoré organizujú bielu hmotu mozgu, majú pri vstupe do školy obrovskú výhodu," uviedol pre CNN Dr. John Hutton zo spomínanej nemocnice.

Čítajte svojim deťom, aj keď vám ešte nerozumejú

Podľa výskumu je dôležité, aby ste svojim deťom čítali od narodenia a budovali v nich lásku ku knihám. Medzi tipmi, ktoré spomenuli, je aj vymýšľanie príbehov a využívanie fantázie (napríklad aj pomocou obrázkových kariet z článku o emocionálnej inteligencii a kritickom myslení). Pri čítaní knižiek je vhodné postavám prideľovať rôzny hlas a prízvuk, pýtať sa dieťaťa rôzne otázky, ukazovať im obrázky a nechať ich opakovať slová.

Detské knihy, ktoré odporúčame na prvé čítanie

Zelená húsenička je veršovaný príbeh o malej hladoške. Deti sa pri nej naučia pomenovať rozličné ovocie a zeleninu a pri čítaní pozorujú rytmiku slovenčiny. Rytmus je pre najmenších veľmi dôležitý, sprevádza ich predsa ešte v brušku mamy. Leporelo dáva priestor na dialóg ale aj podnety na hmatovú hru batoliat, ktoré môžu krúžiť prštekmi po vyrezaných kruhových otvoroch detskej knihy.

Zelená húsenička

Obľúbeným detským kamarátom je aj macko Brumko a jeho priatelia. Táto kniha sa vďaka svojim pohyblivým častiam teší u detí veľkej popularite. Opäť zvieratká a rýmy, tentokrát v prostredí domčeka malého medvedíka. Tým vzniká priestor na ďalšie témy prvých spoločných rozhovorov, otázok a odpovedí. Macko Brumko je hrdina hneď dvoch milých leporel.

Macko Brumko

Podnetné prvé čítanie prináša kniha Malé nehody veľkých nezbedníkov. Okrem zoznamovania sa so zvieratkami deti prichádzajú do kontaktu s ich ošetrovaním. Knižka v sebe okrem obrázkov a milých veršíkov skrýva aj náplaste, ktoré môžu nalepiť zraneným zvieratkám, a tak ich vyliečiť. Dieťa týmto spôsobom v sebe rozvíja okrem kognície aj empatiu.

Malé nehody veľkých nezbedníkov

Kniha Všetko, čo už viem je prvou encyklopédiou dieťaťa a zároveň motivačná literatúra v jednom. Vďaka množstvu podnetov, ktoré dieťa dostáva k základným činnostiam, ako sú napríklad vyzliecť si pyžamo, obliecť sa, či naraňajkovať sa, aby sa mohlo ísť hrať do záhrady, si vytvára zábavnou formou dennú rutinu, ktorú neskôr využije v materskej škole, ale aj v živote.

Všetko, čo už viem

Čítanie sa však netýka len detí do piatich rokov. Je to záležitosť každého človeka bez ohľadu na jeho vek. Čítanie kníh je ako fitnes pre náš mozog, ktoré nás robí inteligentnejšími a empatickejšími. Prvý kontakt s knihou a vytvorenie si pozitívneho vzťahu však začína práve v detstve. A podľa slov Jacqueline Kennedyovej: „Existuje veľa ciest, ako obohatiť detský svet. Láska ku knihám je tou najlepšou zo všetkých," obohacujme život detí práve čítaním.

akciová ponuka

novinky

blog

Prečo nakupovať u nás

Spolupráca

Uložiť

Uložiť

Uložiť

Uložiť

Uložiť

Uložiť

Uložiť

heureka

SAEC

visa

master

Prihlásenie

Táto stránka používa cookies. Viac info