Panel používateľa

Čítanie, ktoré baví viac ako rozprávka v telke? Dá sa to...

Pridané: 15.2.2018 16:46:07 Počet zobrazení: 3692

15 Február 2018

Vedci sa zhodujú na tom, že všeobecnému rozvoju dieťaťa veľmi pomáha pravidelný kontakt s rodičom, verbálna stimulácia a vnímanie príbehov. Keď dieťaťu čítate, spájate všetky tieto aktivity. Ako to ale robiť tak, aby ste sa nestali neslávne známym „uspávačom hadov?“

Čítanie, ktoré baví viac ako rozprávka v telke? Dá sa to...

Viesť deti k pozitívnemu vzťahu ku knihám je prospešné už od útleho veku. Nie je tajomstvom, že knihy sú nástrojom zbližovania sa a príjemne stráveného času s dieťaťom, zaujímavých a nových informácií a sú prostriedkom, ktorý pomáha zdokonaľovať aktívnu slovnú zásobu detí.

Možno si poviete, že vy by ste aj radi doma svojmu drobcovi čítali, ale jeho táto aktivita príliš nenadchýna. Po chvíli čítania sa postaví a jednoducho venuje pozornosť niečomu úplne inému. Nútiť deti k čítaniu je nemožné, hovorme skôr o správnej motivácii k čítaniu. Spýtajme sa, či im vieme čítať tak, aby sme ich zaujali.

Buďte tak trochu hercom

„Keď ja čítam môjmu synovi, som ako šašo v divadielku," priznáva sa Klára, mladá mamička 2-ročného chlapca. „Niekedy sa tak naozaj cítim, otváram ústa prehnane veľa, čudujem sa nad obrázkami veľkých vecí a hľadám so šepkaním tajomne ukryté drobnosti na stránkach detských kníh." Klára tak veľmi prirodzene či dokonca podvedome robí niečo nenahraditeľné – dopĺňa literárny zážitok o dramatický rozmer.

A jej syn na to reaguje veľmi dobre. „Andrejko to má veľmi rád, hneď mi pomáha, opakuje, zapája sa s nadšením. Pri čítaní sa pýtam veľa otázok, ktorých odpovede nájde v ilustráciách. Knihy má veľmi rád."mama číta dieťaťu

Dramatizácia pri čítaní kníh s malými poslucháčmi je takmer nevyhnutná. Naše nadšenie sa tak rýchlo prenesie na deti a polovica úspechu je zaručená. Druhou polovicou je výber správnej knihy. Existuje vôbec univerzálne pravidlo ako vybrať knihu, ktorá dieťa zaujme? Veď každému sa páči niečo iné...

Dobrá detská kniha všetko uľahčí

Základným predpokladom úspechu pri výbere vhodnej detskej knihy sú plnofarebné jednoduché ilustrácie s jasnými črtami. Platí, že u najmenších detí sú vhodné veľké obrázky, niekedy stačí aj jeden predmet na jednu stránku. Čím je dieťa staršie, dokáže čoraz lepšie vizuálne rozlišovať menšie ilustrácie v obrázkových slovníkoch, vie sa viac zamerať na detaily.

Kvalitne „vymyslená" detská kniha uľahčí prácu aj vám, keďže sama o sebe čítaniu pridáva ďalší interaktívny rozmer. Nie každý z nás je rodeným hercom a preto dobrá interaktívna kniha zachráni situáciu vtedy, keď vám práve nenapadne žiadny dobrý improvizačný výstup.

Skúste novinku z nášho vydavateľstva

Bohaté na obrázky sú aj knihy vydavateľstva Pro Solutions z edície Vieš už prečo?, ktoré sú veľmi úspešné v mnohých krajinách sveta. Sú to encyklopédie pre deti od 2 do 4 rokov, plné zaujímavých informácií, čím poskytujú veľký priestor na otázky a konverzáciu.

lexikóny pre deti

Takmer na každej stránke sa nachádza aspoň jeden obrázok „skrytý v okienku". Dieťa má pri čítaní aktivitu, ktorá vzbudzuje u neho dodatočný záujem a nasýti jeho zvedavosť. Menší formát tejto edície, tzv. junior, sa zmestí napríklad do batôžku každého malého čitateľa.

lexikón v záhrade

Táto zbierka kníh by nemala chýbať ani v knižnici vášho dieťatka, dáva veľký priestor na zábavné čítanie s dospelým i bez neho. A pokojne pri tom dramaticky preháňajte. :)

lexikón moj svet

Encyklopédie s otváracími okienkami nájdete v našom eshope tu.

Kompletná ponuka detských kníh vydavateľstva Pro Solutions.

akciová ponuka

novinky

blog

Prečo nakupovať u nás

Spolupráca

Uložiť

Uložiť

Uložiť

Uložiť

Uložiť

Uložiť

Uložiť

heureka

SAEC

visa

master

Prihlásenie

Táto stránka používa cookies. Viac info