Panel používateľa

Chcete podporiť jemnú motoriku detí? Vyskúšajte mozaiku!

Pridané: 8.10.2020 19:33:06 Počet zobrazení: 1065

08 Október 2020

Keď sa povie mozaika, väčšina dospelých si predstaví plochu vyloženú farebnými kamienkami. Tento výraz sa však v obľube využíva tam, kde majú svoje miesto aj detské hry a hračky.

Chcete podporiť jemnú motoriku detí? Vyskúšajte mozaiku!

Mozaika, teda ukladanie farebných dielikov do uceleného obrazu, je obľúbenou hrou detí od útleho veku. Táto aktivita má pre deti veľký zmysel. Prispieva totiž k rozvoju hneď niekoľkých oblastí.

Čo všetko mozaikové hry u detí rozvíjajú?

Základom každej mozaiky sú farby. Pri hre s ňou sa ich deti rýchlejšie naučia pomenovať. Odporúčame začať s hrou so základnými farbami ako sú modrá, červená, zelená, žltá. Pastelovým farbám sa zo začiatku vyhnite.

Väčšina mozaikových hier obsahuje farebné predlohy, ktoré sa snaží dieťa zaplniť dielikmi mozaiky. Pri hre trénuje svoju jemnú motoriku, ale aj dôležitú koordináciu oko-ruka. Táto aktivita väčšinou deti veľmi zaujme, a tak ich sústredenie na hru často prekoná aj naše očakávania. Staršie deti pri hre s mozaikou dokážu prejaviť aj vlastnú kreativitu a neriadia sa žiadnymi predlohami.

Ak máte záujem naučiť dieťa prostredníctvom mozaiky základy priestorovej orientácie, stačí, keď mu „predkreslíte" polovicu obrázka a ono ho má zrkadlovo doplniť do celku. Skúšajte takto nakresliť najprv jednoduchšie tvary, neskôr komplikovanejšie vzory. Striedajte ľavú a pravú stranu, hornú a dolnú časť obrázka, alebo skúste pracovať s diagonálou.

Kedy a s akou mozaikou začať?

Už deťom od dvoch rokov môžete ponúknuť mozaikové hry, ktoré obsahujú väčšie dieliky (krúžky, hríbiky) v pestrých základných farbách. Pri nich odporúčame ešte zo začiatku váš dohľad nad hrou, neskôr už dieťa bezpečne zvláda prvé predlohy.

mozaika korytnačka mozaika korytnačka

Zaujímavé budú pre deti aj mozaiky, ktoré sú ozvláštnené ďalšími hrovými prvkami, napríklad točiacimi sa ozubenými kolieskami.

mozaika s ozubenými kolieskami

Prikladanie dielikov na podložku mozaiky môžu deťom uľahčiť napríklad magnety. To bude mať pre ne tiež svoje čaro, nakoľko vlastnosti magnetov sú pre ne ešte veľkou neznámou.

magnetická mozaika

Deti od troch rokov už zvládnu náročnejšie obrázky, menšie dieliky mozaiky a skúšajú aj vlastné výtvory. Ak vaše dieťa uprednostňuje len vkladanie dielikov (hríbikov) do prázdnych otvorov bez ambície o farebné kresby, nechajte ho venovať sa tejto voľnej hre s mozaikou. Dôležitejšie je to, že ho aktivita zaujala a že rozvíja jeho jemnú motoriku. Farby, tvary a vzory prídu na rad neskôr.

mozaika rybka       veselé zvieratká mozaika

 

Mozaiky pre deti od 4 rokov

Existujú mozaiky, ktoré majú ešte dodatočnú úlohu, ktorou je napríklad spoznávanie čísel.

veselé dinosaury

Mozaika s malými hríbikmi v praktickom cestovnom kufríku, ktorý si deti môžu zobrať so sebou na každý výlet, je tiež vhodná pre staršie deti.

učím sa s mozaikou

Obľúbené magnetické hry s mozaikou

Magnety a ich vlastnosti deti fascinujú, o tom sme si už povedali v našom minulom článku o magnetizme. Kombinácia magnetov a mozaiky je voľba pre všetkých rodičov, ktorí hľadajú lákavý darček pre deti. U nás patria magnetické tabuľky medzi najobľúbenejšie hry. Magnetická podložka s perom, ktoré k sebe ako zázrakom priťahuje kovové guľôčky, to je už niečo! Jedine u nás máte možnosť deťom kúpiť jedinečnú magnetickú tabuľku s perom, ktorá obsahuje aj 20 predlôh s obrázkami.

magnetická mozaiková tabuľka

No a originálny darček pre deti bude aj naša novinka, magnetická tabuľka na kreslenie, ktorej mozaikové obrázky deti tvoria s pomocou farebných „lentiliek".

Mozaikový svet je bohatý a stále veľmi inšpiratívny pre rozvoj detí. Ak si jednu vyberiete aj pre vaše dieťa, určite to bude jedna z najlákavejších aktivít dlhých zimných dní.

VŠETKY NAŠE MOZAIKY SI POZRIETE TU

akciová ponuka

novinky

blog

Prečo nakupovať u nás

Spolupráca

Uložiť

Uložiť

Uložiť

Uložiť

Uložiť

Uložiť

Uložiť

heureka

SAEC

visa

master

Prihlásenie

Táto stránka používa cookies. Viac info