Panel používateľa

Ako v deťoch pestovať trpezlivosť

Pridané: 27.9.2018 17:17:35 Počet zobrazení: 4202

27 September 2018

Všetci máme radi, keď sa dieťa zaujíma o svoje okolie, je veselé a zvedavé. Zvedavé deti sú často neposedné, len ťažko ich zaujmeme jednou vecou či aktivitou. Pozrite si naše typy na hry, ktoré potrénujú ich trpezlivosť.

Ako v deťoch pestovať trpezlivosť

Trpezlivosť súvisí so sústredením

Trpezlivosť malých detí je veľmi nízka. Všetko, čo si zmyslia, chcú väčšinou hneď a nemajú pochopenie a trpezlivosť počkať ani minútu. Našťastie, toto obdobie trvá len niekoľko mesiacov a s narastajúcim vekom deti chápu, že nie všetko dostanú alebo dokážu okamžite.

Pozornosť detí je vhodné trénovať od obdobia, keď začína chápať význam slov. Hry so slovami, nachádzanie predmetov v izbe podľa toho, čo počuje, ukazovanie obrázkov v knižke podľa vašich inštrukcií, aj to je malý tréning pozornosti pre najmenších.

Od slov k obrázkom

Obrázkové hry sú výborným prostriedkom, ktorý deti prevedie tréningom pozornosti. Skladanie obrázkov z kociek u menších detí či puzzle u väčších, prinesie chvíle upokojenia a sústredenia.

Nám sa páči napríklad kocka farma, lebo je z dreva a okrem skladania fragmentovaného obrázku deti navyše trénujú svoju motoriku tým, že každú kocku musia nastrčiť na drevený kolík. A s koľkými novými slovíčkami sa dieťa pri tejto aktivite zoznámi, je len na vás.

kocky farma

Predškolákov zase zaujmú puzzle o vesmíre, ktoré sú dostatočne veľké a naozaj nádherné.

puzzle vesmír

Keď výsledok stojí za to

Výborným nástrojom na cvičenie trpezlivosti sú rozličné stavebnice. Tie sa u menších detí využívajú väčšinou na voľné stavanie, nie vždy je potrebné stavať podľa návodu. Ak však chceme pomocou stavebnice trénovať trpezlivosť, väčší efekt prichádza práve vtedy, keď je dieťa motivované výsledkom.

Pri stavebniciach Hubelino je tréning trpezlivosti doplnený o radostnú hru s guľôčkami. Svoju dráhu si deti samé vytvoria (tí šikovnejší si ju dokonca vymyslia) a určite sa zabavia pri spúšťaní farebných guľôčok.

hubelino

Zdroj: pinterest

Podporme kreativitu detí

Kreatívne aktivity prinášajú deťom upokojenie a určite sú dôležitou súčasťou trénovania nielen jemnej motoriky a estetického cítenia, ale robia zázraky aj s netrpezlivosťou. Mnohí z nás dospelých sú najviac netrpezliví, keď sú pod stresom. Preto pokoj, ktorý prinášajú tvorivé aktivity, je prospešný aj pre deti.

Hra s modelovacou hmotou je lákavá pre najmenších aj pre väčšie deti. Keď ju ozvláštnime aktivitou, pri ktorej majú deti za úlohu vyplniť prázdny obrazec vykrojenými tvarmi z hmoty, odmenia sa vám nepretržitou činnosťou. Aj naše deti si vyskúšali tvorenie mandál z hmoty Bubber a mali z toho naozaj radosť.

bubber bubber mandala

Keď hovoríme o kreativite, nemôžeme vynechať aktivitu, ktorá detskej fantázii dáva veľkú zelenú. Tvorenie obrazcov z rozličných materiálov a drobných predmetov deti totiž veľmi baví. Nechajte ich samotné, nech navrhnú materiál na zdobenie, nájdu prírodniny vonku alebo drobnosti doma. Na vytvorenie celého obrazca, alebo ak chcete mandaly, budú potrebovať istú dávku trpezlivosti. A o to nám predsa ide.

mandala mandala

Ponúkli sme vám len pár tipov, ako deťom pripraviť malý tréning trpezlivosti. Každé dieťa je samozrejme iné a univerzálny „recept" na tréning sústredenia neexistuje. Takže veľa trpezlivosti prajeme aj vám, rodičom.

akciová ponuka

novinky

blog

Prečo nakupovať u nás

Spolupráca

Uložiť

Uložiť

Uložiť

Uložiť

Uložiť

Uložiť

Uložiť

heureka

SAEC

platba visa

master

Prihlásenie

Táto stránka používa cookies. Viac info