Panel používateľa

Ako učiť deti čas a hodiny? Predsa hrou!

Pridané: 20.9.2018 20:06:45 Počet zobrazení: 11230

20 September 2018

Čas je fyzikálna veličina, ktorá vyjadruje interval medzi dvomi udalosťami, alebo dobu trvania deja. No vysvetlite túto definíciu malému dieťaťu! Pozrite si naše tipy na pomôcky a hry, ktoré deti prevedú časom.

Ako učiť deti čas a hodiny? Predsa hrou!

Tik-tak už v škôlke

Tik-tak „robia" hodiny, to vedia deti už od detstva. Malým deťom priblížime čas najlepšie prostredníctvom znázorňovania aktivít, ktoré sa počas dňa pravidelne striedajú. Preto je výborné, ak deti učíme od malička na rituály - získavajú tak istotu, že režim dňa sa zároveň premieta do vnímania ich vlastných predstáv o čase.

Je správne začať so základnými pomenovaniami aktivít a k nim priraďovať časti dňa, kedy sa vykonávajú. Napríklad ráno vstávam z postele, na obed jeme obed, popoludní chodím na ihrisko, večer sa kúpem a podobne.

Režim dňa je výborne zobrazený v súbore kariet Logico Primo, Jeden deň s Matúšom a Emou. Tu deti prostredníctvom obrázkov spoznávajú, aké aktivity Matúš a Ema vykonávajú počas dňa. Aby to nebola nuda, riešia popritom logické či zábavné úlohy a rozvíjajú si vizuálne vnímanie.

logico primo 

Zem a Slnko, vesmír a čas

Výborným „lákadlom" na diskusiu o čase je téma tajomného vesmíru. Zem sa točí a deň sa strieda s nocou, Slnko sa točí a jar vystrieda leto... Ročné obdobia a zmeny, ktoré so sebou prinášajú, sú pekne spracované na kartách Logico Ročné obdobia či v súbore Jar, leto, jeseň, zima.

                                     logico  https://www.vnimavedeti.sk/p/267/jar-leto-jesen-zima-aktivity-pocas-roka-logico-primo

Okrem nich deťom pri diskusii pomôžu obrázkové karty Kalendár, čas a počasie spolu s pracovným zošitom, kde môžete spolu vyfarbovať, vystrihovať a hľadať na obrázkoch situácie, ktoré znázorňujú tieto zmeny v čase.

                              počasie karta počasie karta

Už vieme, že čas plynie. Ako priblížiť hodiny?

V predškolskom veku pred nástupom do školy už dieťa rozumie určitým súvislostiam a uvedomuje si plynutie času, striedaniu ročných období, dňa a noci. Je to správne obdobie zoznámiť ho s ručičkami hodín, povedať si, čo znázorňuje veľká a čo malá ručička. Určite je potrebné začať so znázornením celých hodín.

V zošite hry BambinoLÜK Moje prvé hodiny deti počas obrázkovej hry vnímajú, ktorá aktivita prebieha v akom čase, a aj to, či je predpoludním alebo popoludní. Na každom obrázku sú znázornené pri aktivite aj ručičkové hodiny.

                                        moje prvé hodiny rámik bambinoLUK

Dieťa hrá hru so symbolmi na štvorcoch plastového rámika, ktorý sa používa ku všetkým zošitom hry BambinoLÜK. Učí sa orientovať v čase a jeho znázornení na hodinách. Prínosom hry je skutočnosť, že na konci hry si vie dieťa svoje riešenia overiť a chyby opraviť.

Bez hodín sa čas nenaučíme

Okrem obrázkových hier a kníh je určite dobré, ak dieťaťu zaobstaráte „hracie" ručičkové hodiny, ideálne z odolnejšieho materiálu. U nás nájdete krásne farebné drevené hodiny, na ktorých môžete spolu trénovať ešte aj v školskom období.

drevené hodiny

Určite si pozrite naše hodiny s kalendárom z dreva, na ktorých sa okrem ručičiek nachádzajú aj informácie o počasí, ročnom období, dni či mesiaci v roku. Nápisy sú napísané v anglickom jazyku, avšak dieťaťu, ktoré ešte len s čítaním začína, pomôžu najmä pekné obrázky. Popisy v angličtine určite oceníte neskôr pri učení sa cudzieho jazyka.

drevené hodiny

A čo digitálky?

Tak na tie určite až v školskom veku. Mladšie deti nepoznajú čísla až tak dobre a pre ne sú podstatnejšie iné informácie o čase. Okrem toho, až teraz si začínajú naplno uvedomovať čo je to „štvrť, či trištvrte".

Niekedy digitálne zobrazenie času ide školákom ľahšie a až neskôr pochopia ručičky. V takom prípade skúste naše hry schubitrix, trojuholníkové alebo aj hry domino.

              schubitrix hodiny   schubi domino čas

Veríme, že sme vás inšpirovali a cesta k porozumeniu ručičiek na hodinách bude pre vaše deti menej kľukatá. A ak sa vám zdá, že to ide pomalšie, nevadí, veď všetci sme sa to raz naučili!

akciová ponuka

novinky

blog

Prečo nakupovať u nás

Spolupráca

Uložiť

Uložiť

Uložiť

Uložiť

Uložiť

Uložiť

Uložiť

heureka

SAEC

platba visa

master

Prihlásenie

Táto stránka používa cookies. Viac info