Vývoj detskej pozornosti a hry na jej podporu
Pridané 9.9.2021 12:41:17 Počet zobrazení 2016
Pozornosť detí je kľúčová nielen pre zvládanie školských povinností, ale aj v ich každodennom živote. Táto schopnosť sa od narodenia postupne vyvíja a závisí od množstva faktorov. Ako môžeme ovplyvniť úroveň detskej pozornosti a aké hry sú na to vhodné, o tom v našom dnešnom článku.
Pri sledovaní úrovne pozornosti detí môžete skúsiť odpovedať na tieto otázky.
• Zareaguje dieťa, keď ho oslovím jeho menom?
• Dokáže pri nejakej konkrétnej činnosti vydržať až do konca?
• Zvláda robiť aj dve činnosti naraz? Napríklad spievať a česať si pritom vlasy?
• Dokáže ignorovať vonkajšie možné rušivé vplyvy a sústredí sa pritom na určitú aktivitu? Napríklad prepisuje text alebo odpovedá na vaše otázky aj pri pustenej televízii?
• Vie vaše dieťa zanechať jednu aktivitu, venovať sa po chvíli inej a opäť sa vrátiť k tej prvej činnosti?
• Vykoná dieťa všetky veci, o ktoré som ho pred chvíľou požiadal/a, v presnom poradí? Napríklad „Vyzuj sa, vyzleč sa a choď si umyť ruky." a iné.
Pri vyhodnocovaní aktuálnej úrovne pozornosti detí sú samozrejme kľúčové aj iné informácie. Asi najdôležitejšou veličinou je čas, ktorý deti dokážu stráviť pri jednej aktivite. Pri deťoch s poruchami pozornosti vidíme aj to, že sa nechajú veľmi ľahko rozptýliť, sú roztržité, často na veci zabúdajú, nedokážu si veci a činnosti plánovať v správnej časovej postupnosti.
Detská pozornosť, či nepozornosť, súvisí s ich vekom
Deti do jedného roka nemajú takmer žiadnu pozornosť. Začíname pozorovať, že reagujú na hlasy, vône alebo zmenu teploty, pozornosť však udržia maximálne na pár sekúnd. Preto nemajme veľké ideály, že si s takto malým dieťatkom napríklad prelistujeme knižku.
mini valček s guľôčkami - hrkálka plyšová zvuková hračka - kocka psík
Od jedného do troch rokov sa dieťa čoraz viac sústreďuje na jednu činnosť, avšak stále je možné ho rýchlo rozptýliť. Už býva schopné vydržať pri nejakej aktivite dlhší čas, aj keď to rodičov stojí viac námahy. Tu už môžete skúšať prvé leporelá, veľké bezpečné stavebnice či jednoduché diely drevených puzzle.
veža z kociek - farma drevené puzzle s úchytkami - zvieratká z divočiny
Od troch rokov už môžeme cielene deťom vyhľadávať aktivity, ktoré sú na tréning ich pozornosti priamo určené. Mali by byť schopné venovať sa aj 20 minút činnosti, ktorá ich zaujala. Okrem voľnej hry, pri ktorej deti v tomto veku už strávia aj pol hodinu, ponúkajte deťom aj hry s detailmi, pri ktorých je potrebná väčšia dávka pozornosti.
skladačka robot veľké puzzle bocian
Deti predškolského veku a prváci by už mali byť schopní zvládať náročnejšie hry s obrazcami a drobnými detailami. Je samozrejmé, že deti s oslabenou pozornosťou sa takýmto aktivitám skôr vyhýbajú. My však odporúčame ponúkať deťom aktivity na sústredenie niekoľkokrát denne, aj keď pri nich budú robiť prestávky. Výsledky trénovania pozornosti deti ocenia nielen v škole, ale aj v bežnom živote.
Logico Piccolo - tvary tangram
Veríme, že sme vás orientačne previedli vývojom detskej pozornosti. Poruchy pozornosti sú dnes bežná vec, preto nemajte obavu obrátiť sa v prípade otázok na odborníkov, ktorí vás v úsilí o jej zlepšenie správne podporia a nasmerujú.
Nový komentár