Prečo by hry so zvieratkami mali byť v každej detskej izbe?
Pridané 7.9.2023 10:49:49 Počet zobrazení 1802
Od narodenia sú deti fascinované zvieratkami a majú v obľube knižky a hry, v ktorých sa s nimi stretávajú. Hračky so zvieracími kamarátmi majú totiž v sebe niečo magické. Často im deti pripisujú ľudské vlastnosti, zvieratká sú pre ne skutoční priatelia, s ktorými sa stotožňujú, dôverujú im a chcú sa s nimi hrať. Hračky - zvieratká majú mnoho pozitívnych dopadov na rozvoj detí. Pomáhajú im rozvíjať empatiu a porozumenie vo vzťahu k iným živým tvorom.
Zvieratká učia rozpoznávať emócie a empatiu
Hračky so zvieratkami podporujú emocionálny vývoj detí. S hračkami - zvieratkami si deti môžu hravo prejavovať svoje emócie a nechávať voľný priebeh fantázii. Toto je dôležité pre ich psychický rast a sebapoznanie. Deti si môžu predstaviť, že ich zvieratká majú pocity a potreby, čím sa učia o emóciách a ako s nimi pracovať. Pomáhajú im naučiť sa empatii a porozumieť rôznym emocionálnym stavom. Keď sa deti starajú o svoje zvieratká, hoci len neživé, učia sa byť zodpovedné a starostlivé.
Pocit bezpečia so zvieratkami
Jedným z dôvodov, prečo malé deti milujú hry a hračky so zvieratkami, je to, že poskytujú pocit známosti a pohodlia, čo je dôležité pre psychický rast detí. Túžba po pocite istoty sa zíde v situácii, kedy deti môžu cítiť úzkosť z odlúčenia, napríklad keď začínajú spávať v samostatnej izbe. Zvieracie hračky poskytujú zábavný a pútavý spôsob, ako bezpečne spoznávať svet.
Zvieratká a rozvoj reči
Deti si môžu vytvoriť celý svet so svojimi malými zvieratkami a tváriť sa, že navzájom komunikujú. Táto komunikácia pomáha v napredovaní reči a rozširovaní slovnej zásoby. No nielen to. Hra so zvieratkami môže ovplyvňovať správne vyslovovanie problémových hlások a slúžiť na oromotorické cvičenie. Práve v hrách od uznávanej logopedičky sa deti učia napodobňovať výrazy logožabiek, opičiek či logohúseničky. Tieto hry sú vhodnou pomôckou do domáceho prostredia, ako aj do špeciálnych a logopedických poradní.
Logické úlohy so zvieracími kamarátmi
Hračky, ktoré vyzerajú ako zvieratká, sú nielen vzdelávacie, ale môžu tiež poskytnúť deťom skvelý spôsob, ako rozvíjať svoje jemné motorické zručnosti a koordináciu. To môže byť dôležitou súčasťou ich fyzického rozvoja. Práve na zvieratkách sa deti naučia logicky spájať dieliky do jedného celku v puzzle alebo pomocou magnetu, hľadať protiklady, rozoznávať tvary a farby, postupne zvyšovať náročnosť pri skladaní puzzle. A čo zvieracie rodinky? Aj tieto vzťahy si deti uvedomujú napríklad prostredníctvom skladania puzzle.
Spoločenské hry so zvieratkami
Už deti od 2 rokov zvládajú prvé spoločenské hry s jednoduchými pravidlami. S takýmito hrami je dobré začať čím skôr, učia totiž rešpektovať dohodnuté pravidlá. Pre malé deti sú ideálne hry, ktoré nie sú časovo veľmi náročné a sú veselé. Správnu atmosféru preto navodia zvieratká. Pri takejto hre sa deti úplne prirodzenou cestou učia počítať, rozširujú si slovnú zásobu (napríklad v povolaniach), spoznávajú ekosystémy, ba dokonca sa učia angličtinu.
Zvieratká v knižkách
Tak, ako v mnohých hrách, aj v knižkách pre najmenšie deti často preberajú hlavnú úlohu zvieratká. Sú zobrazené v „ľudských" situáciách, s ktorými sa deti denne môžu stretávať a pomáhajú im orientovať sa vo svete. S Mackom Brumkom napríklad objavia, ako to vyzerá v materskej škole, s líštičkou zisťujú, prečo treba chodiť skoro spať a v leporele Kto ma nakŕmi? sa naučia, že každé zvieratko potrebuje na prežitie iné jedlo. Staršie deti v knihách cez zvieracie postavy objavujú silu sebahodnoty, priateľstva, odvahy a rešpektu.
Ako vidíte, je mnoho dôvodov, prečo by hračky a knihy so zvieratkami mali byť súčasťou každej detskej izby. Koľko ich máte vy? A ktoré zvieratko je u vás naj? Na našom e-shope býva obrovské množstvo rôznych druhov zvierat od maličkých chrobáčikov, cez rôznych obyvateľov farmy, po exotické tigre či žirafy. Určite u nás nájdete to svoje obľúbené!
Nový komentár