Zábavné hry, ktoré motivujú deti čítať
Pridané 19.3.2020 13:36:31 Počet zobrazení 8018
Tohtoročný marec, mesiac knihy, je tak trochu zabudnutý. Veľa aktivít spojených s knihami prebieha najmä online, o ostatné sa už pričinia rodičia a deti doma. V dnešnom článku prinášame námety na veselé čítanie. Ich cieľom je vzbudiť záujem o čítanie aj u tých detí, ktoré čítanie nepovažujú za veľmi zábavnú činnosť a knihu berú do rúk najmä vtedy, ak musia.
Čítanie kníh pre deti a s deťmi je činnosť, ktorá je pre rozvoj osobnosti dieťaťa veľmi dôležitá. Pri spoločnom čítaní s rodičmi sa deti učia počúvať s porozumením, trénujú svoje sústredenie, rozširujú si pasívnu a aktívnu slovnú zásobu, rozširujú a upevňujú si svoje nadobudnuté vedomosti. Následne vedia použiť svoju aktívnu slovnú zásobu pri ďalšej práci s prečítaným textom alebo s obsahom príbehu.
Prostredníctvom hier s knihou a prečítaným textom môžeme zvoliť slovné, výtvarné, hudobné či dramatické spôsoby vyjadrenia pocitov a dojmov z rozprávok a príbehov. Pozrite sa na naše nápady na zábavné hry, ktoré majú za cieľ najmä motivovať deti k čítaniu. A možno aj tých našich, na ktoré platí až do konca marca zľava až 30%! Veď je predsa marec, mesiac knihy.
Náladové čítanie
Najprv si s deťmi vymenujeme rôzne druhy nálad (smutný, veselý, unudený, vystrašený, radostný, zlostný...). Menším deťom veľmi pomôže, keď nálade (emócii) priradíme konkrétnu situáciu, aby si ju vedeli lepšie predstaviť.
A teraz je na rade čítanie. Deťom, nečitateľom, čítame príbeh v rôznych náladách a oni majú za úlohu uhádnuť, o akú náladu sa jedná. Ak vaše dieťa už dokáže čítať, môžete si rolu vymeniť. Takéto čítanie prinesie určite aj veľa zábavných situácií a smiechu.
Stratené písmeno
Pri tejto hre si čítajúci (rodič alebo dieťa) zvolí jedno písmeno, ktoré bude v slovách zámerne vynechávať (napríklad „a"). Úlohou poslucháča je uhádnuť, ktoré písmeno „sa stratilo". Takéto čítanie nie je vôbec jednoduché a odporúčame ho skôr deťom, ktoré už vedia plynulo čítať.
„Neposedné" čítanie
Táto veselá hra je výborná na prepojenie pravej a ľavej hemisféry mozgu. Pri nej dieťa nebude sedieť a tíško počúvať, ale bude mať dovolené poskakovať, tlieskať, búchať a robiť čokoľvek, na čom sa vopred dohodnete. Pred čítaním príbehu, alebo lepšie známej rozprávky, si vyberte tri slová, ku ktorým priradíte nejaké pohyby. Napríklad v rozprávke Vlk a sedem kozliatok to môžu byť: kozliatko = tlesknutie, vlk = poskok na jednej nohe, les = dupanie nohami. Zakaždým, keď dieťa bude počuť niektoré zo zvolených slov, musí urobiť dohodnutý pohyb. Túto rozprávku máme u nás spracovanú v špeciálnej verzii s veľkými ilustráciami na samostatných obrázkoch.
Interaktívne čítanie
My odporúčame čítanie takýchto veľkých obrázkov, ktoré sú síce určené do dreveného divadielka kamišibai, ale sú ľahko využiteľné aj bez neho. Ku každému obrázku je napísaný text a navyše aj tipy na aktivity, ktoré môžete s dieťatkom doma vyskúšať. Súvisia s porozumením textu, s vyhľadávaním predmetov na obrázkoch, s aktivitami na podporu reči a podobne. Takéto interaktívne čítanie deťom prinesie naozaj zážitok.
Tipy z naše beletrie
Pozrite si ponuku pekných kníh z našej beletrie. Snažíme sa vyberať knihy s poučením, ale aj s jednoduchým textom a pestrými ilustráciami pre začínajúcich a mierne pokročilých čitateľov.
Veľmi pekný je príbeh Malý dráčik Kokosáčik ide do školy. Je dobrodružný, vhodný pre prváčikov či druhákov. Možno sa potešia práve tie deti, ktoré v tieto dni nemôžu do školy a ktorá im veľmi chýba.
Pri maľovanom čítaní o ľadovom medvedíkovi sme zase použili text v dvoch jazykoch, v slovenčine a angličtine. Takéto prvé čítanie je tak vhodné aj pre deti, ktoré s angličtinou práve v škole začínajú.
Všetky knihy pre prvé čítanie, ktoré vydali Vnímavé deti, nájdete tu.
Nový komentár