Do škôlky, na ihrisko, pešo, bicyklom aj kolobežkou. Ako naučiť deti fungovať v doprave?
Pridané 3.2.2022 10:01:20 Počet zobrazení 1921
Život za bránou domu vie byť poriadne rušný. Ulice sú plné ľudí, cyklistov, bežcov, kolobežkárov, cesty sú plné áut, autobusov, po koľajniciach sa preháňajú električky. Keby pre túto dopravnú džungľu neexistovali pravidlá, vznikol by poriadny chaos. Našťastie sme si vymysleli zásady a predpisy, ktoré nám pomáhajú v každodennom fungovaní. Ako priblížiť tieto pravidlá deťom, aby boli pre nich ulice a cesty bezpečné?
V ranom veku pomáhajú deťom zvládať riziká spojené s používaním ciest a chodníkov dospeláci. Vekom si ale deti čoraz viac všímajú, s čím všetkým sa stretneme na ulici v meste či koľko dopravných prostriedkov je okolo nás. Napokon, samy sa čoraz častejšie stávajú súčasťou cestnej premávky a jej pravidiel.
Čo vidíš okolo seba?
Ako pri ostatných, pre deti nových oblastiach v živote, aj v pri dopravnej výchove a bezpečnosti na cestách je základom komunikácia. Väčšinu návykov si deti osvojujú v ranom veku. Venujte tejto téme dostatok času a z detí sa stanú zodpovední chodci, cyklisti a neskôr aj šoféri. Rozprávajte sa nimi, aké dopravné prostriedky poznáme, akým spôsobom sú rodičia aj deti účastníkmi premávky, prečo niektoré autá húkajú a majú prednosť pred inými, či ako sa správa slušný cestujúci vo verejnej doprave. Hovorte spolu o značkách a semaforoch. Rozprávajte sa o miestach, kadiaľ chodíte pešo, verejnou dopravou alebo autom a opisujte, čo sa okolo vás deje. Tak sa deti zoznámia so základnými dopravnými predpismi, ktoré potrebujú, aby sa vedeli bezpečne správať ako chodci a cyklisti v meste aj na vidieku.
Teória a učenie hrou
Ako ešte deti zoznámiť s dopravnými prostriedkami a pravidlami na ceste? No predsa hrou! Dopravná výchova je dlhodobý proces, ktorý sa dá naštartovať pomocou množstva zábavných hier a naučí dieťa základy dopravnej výchovy. Poskladajte si kocky alebo puzzle s obrázkami, kde sú autíčka, bicykle, lietadlá, lode a fantazírujte, kam asi idú, koho vezú a akou cestou pôjdu. Hádam každé dieťa má aspoň jedno autíčko. Spravte si po izbe rôzne dráhy a cesty. Aby bola zábava ešte väčšia, dieťa sa môže zahrať na policajta a usmerniť bábiku v aute, že nezastavila chodcom na prechode :) Zvládne malý vodič dobre odšoférovať svoj imaginárny autobus? Ak áno, za odmenu nakreslite spoločne detský vodičský preukaz.
Tvary a farby v premávke
Pozná vaše dieťatko prvé tvary a farby? Skvelé, tak to už preň bude niekoľko dopravných značiek hračka. Značky sú predsa kombináciou základných tvarov a farieb! Existuje veľké množstvo hier, s ktorými sa deti naučia farby a tvary, počnúc leporelami pre najmenších, po magnetické hry pre väčšie detičky. Na ulici a v premávke sa deti stretnú hlavne s kruhmi, trojuholníkmi, štvorcami, obdĺžnikmi a kosoštvorcami, v ktorých sú kombinácie najmä červenej, modrej, žltej, bielej a čiernej farby. Naučte ich, že značky, ktoré niečo zakazujú, majú tvar kruhu a obsahujú červenú farbu. Výstražné sú tiež červené, ale v tvare trojuholníka, príkazové sú v modrom kruhu a informatívne sú zväčša tvorené modrým štvorcom alebo obdĺžnikom. Oboznámte deti so značkami, ktoré by mali ovládať najmä ako chodci či cyklisti. A čo taký semafor? Vysvetlite, ako sú okrúhle farebné svetielka v doprave dôležité a nechajte dieťa, nech vás upozorní, či máte stáť alebo môžete ísť.
Pravidlá v praxi
Teória je skvelý základ, ale zručnosti v oblasti bezpečnosti na cestách sa najlepšie učia v prostredí skutočnej premávky a interakcia s dospelými im v tom pomáha. Napríklad taká prechádzka je skvelou príležitosťou, ako ukázať deťom pravidlá správania sa v doprave v praxi. Pýtajte sa na cesty, značky, premávku a ako a kde môžete bezpečne prejsť cez cestu. Držte dieťa za ruku, keď ste v blízkosti áut. Nechajte dieťa zhodnotiť situáciu na ceste, v prostredí skutočnej premávky. Prečo auto zastalo a chodci sa pohli? Prečo cyklisti idú po ceste, ale ono na odrážadle ide po chodníku? Prečo treba mať na hlave helmu? Ak sa niekto zachová nesprávne, upozornite na to a porozprávajte sa, aké následky môže mať porušenie predpisov. Mnoho zásad v praxi sa deti učia aj v škôlke, kedy vedia, že treba chodiť disciplinovane vo dvojiciach a nosiť reflexné prvky. Pravidlá v každodennom živote sú dôležité najmä keď sa deti začnú pohybovať na kolobežkách či bicykloch a ich pozornosť na všetko, čo sa deje okolo nich, musí byť vyššia.
Bezpečne cez cestu
Základ bezpečného pohybu detí v premávke je prechádzanie cez cestu. Vysvetlite, čo robíte predtým, než vkročíte na vozovku. Naučte svoje dieťa prechádzať cez cestu pomocou rutiny – zastavte sa na obrubníku, pozerajte na cestu, počúvajte premávku a až potom sa rozhodnite, či je bezpečné prejsť. Vydajte sa spolu do školy po najbezpečnejších chodníkoch a používajte bezpečné miesta na prechody, ako sú prechody pre chodcov a na rovných úsekoch ciest. Sledujte svoje dieťa, ako sa správa na ceste do škôlky a školy. Ak niečo robí nesprávne, upozornite ho. Zapojte svoje dieťa do rozhodovania, kedy je bezpečné prejsť cez cestu. Samozrejme, že stále rozhodujete vy, ale učíte svoje dieťa myslieť v dopravnom prostredí. Pri prechádzaní cez cestu je viac ako inde potrebná pravo-ľavá orientácia. Trénovať ju môžete aj pomocou hry. Spomeňte, že sú krajiny, kde je premávka a pohyb chodcov orientovaný po ľavej strane.
Buďte pozitívnym vzorom
Deti si osvojujú návyky v oblasti bezpečnosti na cestách sledovaním a kopírovaním ostatných. Dávajte im preto dobrý príklad. Darmo im budete vysvetľovať, že cez cestu môžu prejsť iba ak svieti zelený panáčik, keď vás pristihnú, ako tento predpis porušujete. Buďte vzorom aj v aute. Nezabúdajte na pripevnený bezpečnostný pás na sebe, ale aj na dieťati. Krátka trasa nie je výnimkou! Pozitívnym vzorom môžete byť nielen pri dodržiavaní pravidiel, ale aj v ohľaduplnosti k iným. Dajte prednosť chodcom, pustite čakajúce auto, buďte trpezlivý. Vo verejnej doprave vysvetlite, prečo je potrebné púšťať starších, chorých alebo tety, ktoré čakajú bábätko. V konečnom dôsledku to zlepší deň nielen vám, ale aj druhým a slušné správanie dieťa odkopíruje aj v iných každodenných situáciách.
Vidieť a byť videný
Analýzy dopravnýchnehôd zavinených deťmi ukazujú, že problémom je nízka znalosť cestnej premávky, nedostatočná pozornosť a disciplína, nedostatočné si uvedomenie dôsledkov dopravných nehôd. Deti sú spontánne a často venujú pozornosť len tomu, čo ich zaujíma. Pokúste sa teda o to, aby ich dopravná výchova bavila a zaujímala. Podnecuje deti, aby pravidlá nielen dodržiavali, ale aj chápali ich zmysel. Výborným pomocníkom vám budú vzdelávacie hry pre škôlkarov aj školákov. Dbajte na ich bezpečnosť aj niekoľkými jednoduchými zásadami. Naplánujte si s dieťaťom bezpečné trasy do školy a na miesta, ktoré vaše dieťa často navštevuje. Malo by sa orientovať, kde s práve nachádza, ak by sa v ich pravidelnej trase vyskytla nejaká dopravná prekážka. Malo by si vedieť vyhodnotiť, kde je bezpečné prejsť cez cestu. Naučte svoje dieťa reagovať v nepredvídaných situáciách, rozoberajte nepríjemné situácie, ktoré sa stali jemu alebo kamarátom. Uistite sa, že vaše dieťa nosí svetlé farby, ktoré môžu účastníci cestnej premávky ľahko vidieť, oblečenie aj školská taška by mali mať reflexné prvky.
Dopravná výchova vôbec nemusí byť nudná. Našťastie existuje mnoho hier a hračiek, ktoré túto tému deťom priblížia formou hry a zábavy. Všetky na jednom mieste nájdete TU.
Nový komentár