Panel používateľa

Ako nedostatočné porozumenie priestoru vplýva na vývoj dieťaťa?

Pridané: 25.10.2018 19:57:45 Počet zobrazení: 1480

25 Október 2018

Možno si poviete, že nie je až tak dôležité, či vaše dieťa rozumie vete: „ Si veľmi vzadu, choď viac dopredu.“ Alebo si vravíte, že nevadí, keď si pomýli pravú ruku s ľavou. Veď sa to raz naučí, a ak nie doma, tak v škole. Na to je už však v škole neskoro. Oneskorená orientácia v priestore môže totiž zásadne vplývať na jeho budúce školské výsledky!

Ako nedostatočné porozumenie priestoru vplýva na vývoj dieťaťa?

Dieťa sa začína orientovať v priestore už v prvom roku života. Asi vo veku troch rokov rozumie, čo je to hore – dolu, asi o rok neskôr chápe, či je vpredu – vzadu. Ako posledné, približne keď má 5 rokov, pochopí pojmy vľavo – vpravo. A práve porozumenie pojmov vpravo a vľavo ( čiže pravo-ľavá orientácia) je kľúčové pre pochopenie čítania a písania.

Aké výrazy by malo dieťa ovládať už pred vstupom do školy?

Pre úspešné zvládnutie školských povinností by malo mať dieťa jasno v pojmoch prvý, druhý, tretí, posledný, predposledný, hore, dole, vpredu, vzadu, nad, pod, pred, za, medzi, na, vpravo, vľavo, v rohu, v strede. Okrem toho by malo byť dieťa schopné rozlíšiť, čo znamená niečo zmerať, čo je to dĺžka alebo vzdialenosť.

Čo ak dieťa tieto veci dostatočne nepozná?

Ani by ste neverili, ako môže nedostatočné porozumenie priestoru vplývať na ďalšie oblasti vývoja dieťaťa. Deti môžu mať napríklad problém s obliekaním, nemusia sa vedieť orientovať v priestore vonku či doma, môžu mať problémy s kreslením a spájaním bodov do čiar a dokonca môžu mať problémy pri manipulácii s predmetmi v ich rukách. Vek od troch do šiestich rokov je ideálny na to, aby ste začali s hrami a aktivitami na podporu detskej orientácie.

Hry na podporu orientácie v priestore

Výbornou pomôckou, s ktorou si dieťa osvojí potrebné pojmy, sú obrázkové hry, na ktorých sú vyobrazené predmety v rozličných polohách. Úlohou dieťaťa je určiť a správne pomenovať postavenie predmetu pomocou predložiek a slov. V našom obchode nájdete napríklad hru bambinoLÜK – zošit Kde som?, ktorá je zameraná práve na túto oblasť.

bambinoluk  kde som bambinoluk

Novinkou je hra Kombinuj a priraď, ktorá je veľmi podnetná a deti bude určite baviť. Deti majú za úlohu umiestňovať obrázky na drevených štvorcoch na správne miesta. Kombinujú pri tom dve vlastnosti (dva predmety), koordinujú proces oko-ruka, trénujú jemnú motoriku a v prvom rade používajú správne pomenovania polohy (hore-dole-vľavo-vpravo-pred-za-na-pod a iné).

kombinuj a priraď

Skvelou pomôckou na nácvik orientácie sú hry so šípkami ↑↓→←. Tieto aktivity nájdete v najnovších kartičkách Logico Piccolo – Sleduj a presuň. Deti budú sledovať zakreslené šípky a „premiestňovať" predmety na správne miesta. Ako to už býva u Logico zvykom, riešenie si vedia overiť. Téme priestorovej orientácie (napríklad pravo-ľavej) sa venujú aj ďalšie karty Logico Piccolo.

logico piccolo

Aby sme deti zorientovali aj v ďalšej dimenzii priestoru, vhodnou aktivitou je napríklad prevliekanie.

prevliekanie

Ilustrované obrázkové knihy, ktorých majú deti určite plnú domácu knižnicu, sú tiež skvelou príležitosťou na tréning orientácie. Stačí, keď pri listovaní kladiete tie správne otázky. Napríklad: Kde je mačička? Kam sa schovalo dievčatko? Pozrite si ponuku našich detských encyklopédií, nájdete medzi nimi tituly plné pestrých obrázkov.

knihy

Skúste v každodennom živote trénovať orientáciu vášho dieťaťa na ihrisku, v priestore vášho domova, jednoducho v pohybe. Zaručene mu tak pomôžete predchádzať možným problémom, ktoré sa často prejavujú až pri nástupe do školy.

akciová ponuka

novinky

blog

Prečo nakupovať u nás

Spolupráca

Uložiť

Uložiť

Uložiť

Uložiť

Uložiť

Uložiť

Uložiť

heureka

bezpecny nakup

platba visa

master

Prihlásenie

Táto stránka používa cookies. Viac info